Odkurzacze przemysłowe to nieodłączny element w zakładach produkcyjnych, magazynach, biurach czy też wielu innych miejscach o dużym natężeniu zanieczyszczeń. Wybór odpowiedniego odkurzacza przemysłowego może być kluczowy dla utrzymania czystości i higieny w tych środowiskach.

Klasy odkurzaczy przemysłowych - według poziomu szkodliwości pyłów

Klasa L - Pyły o niskiej szkodliwości

Odkurzacze klasy L są przeznaczone do usuwania pyłów o niskiej szkodliwości. To na przykład: typowy domowy kurz, ziemia czy wapno. Chociaż te substancje nie są bezpośrednio szkodliwe dla zdrowia, nadal mogą stanowić zagrożenie dla alergików lub osób z problemami oddechowymi.

Odkurzacze klasy L są często wykorzystywane w biurach, sklepach detalicznych i innych miejscach, gdzie występuje głównie standardowe zanieczyszczenie powietrza.

Klasa M - Pyły o średniej szkodliwości

Odkurzacze klasy M są bardziej wszechstronne i przeznaczone do usuwania pyłów o średniej szkodliwości. Wśród tych zanieczyszczeń znajdują się: pyły drzewne, gipsu, cementu, betonu, farb i innych substancji, które mogą stanowić większe zagrożenie dla zdrowia.

Odkurzacze klasy M są często stosowane w warsztatach stolarskich, remontowych i budowlanych.

Jaki model odkurzacza wybrać z klasy filtracji M? Odkurzacze z serii Power WD mają w standardzie zamontowany filtr kartridżowy o klasie filtracji M. Ponadto tę klasę mają też odkurzacze z serii Power Tool Pro oraz POWER InDust AX 20 SP/TP Z22.

Klasa H - Pyły o wysokiej szkodliwości

Odkurzacze klasy H są przeznaczone do usuwania pyłów o najwyższej szkodliwości, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a co więcej, nawet rakotwórcze. Do tej kategorii należą substancje takie jak: azbest, pleśń czy resztki z wełny mineralnej.

Odkurzacze klasy H są niezwykle istotne w przemyśle budowlanym, demontażu azbestu oraz wszędzie tam, gdzie występują szkodliwe pyły, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia pracowników.

Jaki model odkurzacza wybrać z klasy filtracji H? Szczególnej uwadze polecamy odkurzacz TOOL PRO WDA 40 H AS.

Jak wybrać odkurzacz przemysłowy?

Klasy L i M

Trudne warunki oraz długotrwałe prace wymagają specjalnych odkurzaczy przemysłowych - sprawdzą się te z klas L i M. Zapewniają wysoką wydajność odsysania podczas obróbki powierzchni z tworzywa sztucznego, ceramiki, drewna i lakieru. Odkurzacze klasy L i M są wszechstronne dzięki standardowym możliwościom podłączenia zasilania/odsysania, przyłącza sprężonego powietrza i dodatkowego gniazda zasilania stałego lub systemu automatycznego włączania/wyłączania.

W przypadku klas L i M - ze względu na charakter pyłów i ich mniejszą szkodliwość - warto rozważyć odkurzacze z filtrami z włókniny filtracyjnej PET, które są łatwe do czyszczenia. Obniżają tym samym koszty eksploatacji. Odkurzacze przemysłowe przeznaczone do pracy na budowach powinny być wyposażone w zwrotne koła umieszczone bezpośrednio na pojemniku, co ułatwi poruszanie się po nierównym terenie.

TOOL PRO WDA 40 M AS - woodworking.jpg

Klasa H

Azbest, pleśń, pyły mineralne, kadm, ołów, nikiel, chromian cynku - to tylko niektóre z niebezpiecznych substancji, które odkurzacze przemysłowe klasy H eliminują. Urządzenia są wyposażone w skuteczne filtry, które separują pyły, umożliwiając bezpieczne odsysanie pleśni, azbestu oraz materiałów drewnianych zaimpregnowanych niebezpiecznymi substancjami.

Odkurzacze te powinny być wyposażone w płaski filtr oraz wysoko wydajną turbinę, co wpływa na dużą pojemność użytkową i moc. Urządzenia te mogą być również specjalnie przystosowane do odsysania pyłów palnych i wybuchowych, wyposażone w pojemnik z tworzywa ABS, co zapewnia lekkość i wytrzymałość.

Odkurzacze klasy H zapewniają dodatkową ochronę przeciwogniową, umożliwiając bezpieczne odsysanie pyłów aluminium, papieru, sadzy, lakierów proszkowych oraz pyłów z tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym i węglowym.