Rękawice ochronne to jedne z niezbędnych akcesoriów, potrzebnych do zachowania higieny i bezpieczeństwa. Znajdują one swoje zastosowanie podczas prac porządkowych w ogrodzie, czyszczenia toalet, ale przede wszystkim chronią przed skażeniem bakteriobójczym we wszelkich placówkach medycznych. Do wyboru mamy rękawice wykonane z lateksu, nitrylu, gumy lub polichlorku winylu. Sprawdź, czym różnią się one między sobą oraz do jakich zadań sprawdzą się najlepiej. 

test.png

Rękawiczki lateksowe

Ten rodzaj rękawic ochronnych najczęściej znajduje swoje zastosowanie w służbie zdrowia. Są one najbardziej odporne na uszkodzenia czy pęknięcia podczas ich rozciągania. Rękawice jednorazowego użytku, choć świetnie sprawdzają się jako bariera ochronna przed drobnoustrojami, mogą powodować uczulenie. Jeśli elementem uczulającym jest puder, warto wybrać rękawiczki lateksowe bezpudrowe. W przypadku uczulenia na lateks warto więc sięgnąć po hipoalergiczne rękawice nitrylowe. 

Rękawiczki nitrylowe 

Rękawiczki wykonane z gumy butadienowo-akrylonitrylowej. Rękawiczki nitrylowe to świetna alternatywa dla osób, które są uczulone na lateks — nie powodują podrażnień. Zazwyczaj używa się ich w laboratoriach bądź ośrodkach medycznych. Są wytrzymałe, trudno jest je uszkodzić. Ich materiał jest znacznie grubszy niż w przypadku rękawiczek lateksowych, dlatego bez obaw można je stosować w kontakcie z np. rozpuszczalnikami.

Rękawiczki winylowe

Rękawiczki winylowe są produkowane z polichlorku winylu. Choć nie uczulają (brak substancji pudrujących) i są stosunkowo tanie, to cechują się mniejszą rozciągliwością i wytrzymałością. Nie zachowują perfekcyjnej szczelności, dlatego nie sprawdzą się tam, gdzie jest potrzeba ograniczenia ryzyka przenoszenia drobnoustrojów. Doskonale jednak nadają się do wszelkich prac domowych jak np. sprzątanie. 

Rękawice flokowane

Rękawice flokowane są wykonane z kauczuku naturalnego. Wewnętrzna powierzchnia rękawic pokryta jest flokiem, czyli pyłem bawełnianym. Ułatwia on wkładanie i zdejmowanie oraz zapobiega poceniu się rąk. Są odporne na rozciąganie i cechuje je wysoka odporność na środki czystości, dlatego znajdą swoje zastosowanie w gospodarstwach domowych oraz w branży spożywczej.