Branża czystości to jedna z  tych branż, które są bardzo istotne na świecie. Pokazała to szczególnie pandemia, kiedy zwróciliśmy się ku dbaniu o czystość, higienę i bezpieczeństwo. Personel, który zajmuje się czystością często jest wręcz niezauważalny i tym samym bardzo niedoceniany. Każdego dnia firmy z branży czystości - producenci środków, maszyn, sprzątające dbają o to, aby przestrzeń wokół była komfortowa i bezpieczna dla wszystkich. 18 października obchodzimy Dzień Pracownika Branży Czystości!

Thank Your Cleaner Day - co to za święto? Historia.

Thank Your Cleaner Day to święto wszystkich osób zawodowo dbających o czystość. Swoje korzenie ma w Nowej Zelandii, gdzie został zainicjowany w 2015 roku przez lokalną organizację branżową oraz popularnego dostawcę technologii czyszczących. Celem było podziękowanie osobom, które każdego dnia utrzymują czystość w miejscach pracy. Dzień Pracownika Branży Czystości zyskuje na popularności każdego roku i aktualnie jest obchodzone już w 50 krajach!

Kim są pracownicy branży czystości?

Sprzątacze i sprzątaczki - to osoby odpowiedzialne za codzienne lub okresowe sprzątanie i utrzymanie czystości w różnych miejscach, takich jak: biura, sklepy, szkoły, hotele, obiekty użyteczności publicznej, a także prywatne mieszkania.

Technicy utrzymania ruchu - w wielu zakładach przemysłowych i fabrykach zatrudnia się techników utrzymania ruchu, którzy dbają o czystość i sprawność maszyn oraz urządzeń produkcyjnych.

Specjaliści ds. dezynfekcji - osoby odpowiedzialne za dezynfekcję i utrzymanie wysokiej higieny w miejscach, gdzie istnieje ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii i wirusów, takich jak szpitale, kliniki, laboratoria czy zakłady przetwórstwa spożywczego.

Pracownicy firm sprzątających - firmy sprzątające zatrudniają różne osoby, w tym sprzątaczy, kierowców, menedżerów ds. sprzątania i innych specjalistów, którzy zarządzają operacjami czyszczenia w różnych obiektach.

Producenci i dystrybutorzy środków czystości - firmy te produkują lub dystrybuują różnorodne środki czystości, takie jak: detergenty, płyny do mycia naczyń, detergenty przemysłowe, środki do mycia okien, mydła, odświeżacze powietrza i wiele innych. 

Producenci i dystrybutorzy maszyn i urządzeń do sprzątania - firmy te specjalizują się w produkcji i dystrybucji maszyn i urządzeń do sprzątania, takich jak: odkurzacze przemysłowe, szorowarki, zamiatarki, myjki ciśnieniowe, suszarki do rąk, automatyczne myjnie, wózki do sprzątania, a także nowoczesne technologie czyszczące.

Producenci i dystrybutorzy środków ochrony osobistej - (np. maseczki, rękawice, fartuchy ochronne) odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu higieny i bezpieczeństwa pracowników branży czystości oraz klientów korzystających z ich usług.

Specjaliści ds. zarządzania środowiskiem - osoby odpowiedzialne za zarządzanie i utrzymanie czystości w otoczeniu naturalnym, takie jak pracownicy oczyszczalni ścieków czy zbieracze śmieci.

Dzień Pracownika Branży Czystości - dlaczego obchodzimy ten dzień?

W Polsce już od kilku lat obchodzimy Thank Your Cleaner Day. To szczególne święto, dzięki któremu można podkreślić znaczenie pracy osób sprzątających. To doskonała okazja, aby wyrazić wdzięczność za ich codzienny trud.

Czystość i higiena to ważne filary nowoczesnych społeczeństw. Wysiłki wszystkich tych osób związanych z branżą czystości przyczyniają się do poprawienia komfortu i bezpieczeństwa nie tylko w miejscach pracy, ale też miejscach użyteczności publicznej, instytucjach, ośrodkach kultury i wszędzie tam, gdzie na co dzień przebywamy jako społeczeństwo.

Osoby, które pracują w branży czystości często są tłem. Ich praca odbywa się w innych godzinach, często kiedy inni już swoją kończą. W ostatnich kilku latach cały świat przekonał się, jak znaczące jest utrzymanie czystości i higieny otoczenia, nie tylko dla własnego samopoczucia, ale także dla zdrowia i bezpieczeństwa wszystkich.

W imieniu całego Zarządu Fair Play Plus - dziękujemy naszym Pracownikom i Kontrahentom za bycie częścią tej ważnej dla świata branży!