Pady i szczotki to robocza, wymienna część maszyn czyszczących. Czego lepiej użyć, by w łatwy oraz szybki sposób przywrócić czystość, a także połysk posadzkom? Maszyny czyszczące w ofercie Fair Play Plus są wyposażone w szczotkę i rzep pada, co mogłoby sugerować, że szczotka jest bardziej uniwersalna. Niemniej jednak wybór pomiędzy szczotką a padem powinien być dokładnie przemyślany, uwzględniając rodzaj i twardość podłogi. Szczotki, jak również pady występują w różnych rozmiarach podawanych w calach, dlatego powinny być dopasowane do parametrów maszyny czyszczącej.

Szczotki czyszczące

Szczotki czyszczące nie zużywają się tak szybko jak pady i wydają się bardziej ekonomiczne, ale są też od padów droższe. Szczotki powinny być dobrze dobrane do rodzaju posadzki. Do prania wykładzin dywanowych służą specjalne szczotki miękkie. Twardymi szczotkami możemy czyścić  twarde powierzchnie, takie jak kamień naturalny nieszlifowany. Na rynku są też dostępne szczotki tyneksowe do gruntownego czyszczenia oraz szczotki do polerowania.

Jednak w niektórych przypadkach szczecina szczotki może nie docierać do wgłębień powierzchni i nie jest w stanie idealnie doczyścić podłogi lub może nawet zaszkodzić mytej posadzce. Wtedy szczotki warto zastąpić padami dopasowanymi do rodzaju powierzchni.

Pady 3M

W ofercie Fair Play Plus znajdą Państwo pady 3M linii PREMIUM, które gwarantują najwyższą jakość czyszczenia i redukują zużycie środków chemicznych nawet o 50%.

Zdzieranie powłok i szorowanie

Do zdzierania powłok polimerowych, akrylowych, wosków oraz nagromadzonych warstw zanieczyszczeń służą pady czarne i brązowe. Można ich używać na twardych, odpornych na zarysowania podłogach betonowych, posadzkach przemysłowych, czy zabezpieczonych płytkach winylowych. Do zdzierania powłok można też użyć jeszcze bardziej agresywnych padów korundowych z linii HI-PRO.

Szorowanie silnie zabrudzonych i niezabezpieczonych podłóg

Zielone pady są najbardziej odpowiednie do szorowania na mokro. Skutecznie czyszczą silnie zabrudzone i niezabezpieczone:

  • podłogi ceramiczne,
  • linoleum,
  • winyl,
  • marmur.

Pady te również przygotowują twarde podłogi do ponownego nałożenia polimeru oraz zdzierają powłoki z podłóg delikatnych (linoleum, winyl).

Czyszczenie na mokro niezabezpieczonych podłóg

Niebieskie pady znajdują się w środku skali twardości. Można nimi czyścić na mokro niezabezpieczone podłogi ceramiczne, winyl i marmur. Nadają się również do czyszczenia natryskowego podłóg średnio zabrudzonych oraz do zdzierania na sucho delikatnych podłóg, takich jak linoleum. Mogą być stosowane do mycia lakierowanych posadzek drewnianych o wysokiej klasie odporności na ścieranie. Nie nadają się natomiast do polerowania posadzek zabezpieczonych.

Czyszczenie wilgotnych powierzchni i polerowanie suchych

Czerwonych padów można używać do czyszczenia wilgotnych powierzchni i do polerowania suchych. Nadają się do mycia lakierowanych podłóg drewnianych, posadzek na halach sportowych i miękkich wykładzin typu „tarkett”.

Polerowanie powłok podłogowych

Białe pady są najdelikatniejsze z całej gamy. Nadają się do polerowania podłóg ceramicznych z linoleum, winylu, marmuru oraz lakierowanych podłóg drewnianych. Pozostawiają wysoki i trwały połysk, nie rysują, ani nie uszkadzają zabezpieczonych podłóg.

Pady z melaminy

W naszej ofercie znajdują się również pady z melaminy do doczyszczania powierzchni bez użycia chemii. Dzięki właściwościom pianki błyskawicznie usuwają zanieczyszczenia z gładkich i twardych powierzchni typu gres, terazzo, lastryko, tarkett, linoleum, beton szlifowany itp.

Pady z tekstylne

Pady tekstylne służą do bonetowania. To specjalistyczne pady do prania wykładzin. Mogą być wykonane  z wełny, sztucznego jedwabiu lub polipropylenu.

Bezpieczeństwo i trwałość padów

Trwałość pada w głównej mierze zależy od:

  • rodzaju mytej powierzchni,
  • jej obciążenia,
  • czyszczenia pada po użyciu,
  • dopasowania jego twardości do rodzaju posadzki.

Aby nie dopuścić do zniszczenia podłogi, warto zasięgnąć opinii doradców handlowych, którzy dobiorą narzędzia do rodzaju podłogi i stopnia jej zabrudzenia.