Szukając wyposażenia dla domu lub firmy, należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad podstawowymi różnicami poszczególnych urządzeń. Odkurzacz piorący często mylony jest z odkurzaczem parowym, ponieważ patrząc na ich funkcjonalność, można zauważyć szereg podobieństw. Sprawdźmy jednak definicje i przekonajmy się, kiedy lepszym wyborem jest odkurzacz parowy, a w jakich momentach odkurzacz piorący przyniesie więcej korzyści.

Odkurzacz piorący – co to jest?

Zadaniem odkurzacza piorącego (jak sama nazwa wskazuje) jest wypranie czyszczonych powierzchni z wykorzystaniem środka czyszczącego. Sam preparat służy również do transportu brudu między praną tkaniną (niezależnie od tego, czy jest to tapicerka, czy dywan) i bębnem odkurzacza.

Odkurzacz piorący często spotykany jest również pod potoczną nazwą “odkurzacz wodny”, ale nie należy go mylić z odkurzaczem z filtrem wodnym. Warto zwrócić uwagę na to, że ekstrakcyjne odkurzacze piorące, są najczęściej stosowanymi narzędziami służącymi do prania dywanów. Doskonale sprawdzają się też podczas prania tapicerki mebli. Powinny być one zatem na wyposażeniu każdej firmy lub ekipy sprzątającej odpowiedzialnej za utrzymanie czystości w obiektach biurowych i domach/mieszkaniach klientów prywatnych. Przemysłowe odkurzacze piorące wyposażone są często w szczotkę, która podnosi i szamponuje włos dywanu – co wspiera jego proces czyszczenia.

Odkurzacz parowy – co to jest?

Odkurzacz parowy analogicznie do konstrukcji wodnych, wykorzystuje jako medium transportujące brud parę wodną. Jest to niemal jedyna różnica między pracą odkurzaczy wodnych i parowych. Ma ona jednak znaczący wpływ na efekt pracy z grubszymi materiałami, np. wykorzystywanymi przy produkcji dywanów. W ofercie Fair Play Plus są również myjki parowe, czyli parownice, które wytwarzają parę, ale nie mają funkcji odsysania.

Odkurzacz wykorzystujący parę, to dokładniej mówiąc generator pary z funkcją odsysania.  Ma on jedną z wartościowych cech, którą należy docenić szczególnie w okresie zimowym. Jest to niewielka wilgotność pracy, co przekłada się na szybkie wysychanie pranych tkanin. Zaletą są też właściwości pary, które pomagają w dezynfekcji i usuwaniu nieprzyjemnych zapachów. Para wodna o wysokiej temperaturze zabija roztocza, bakterie i wirusy, co pozytywnie przełoży się na zdrowie domowników lub pracowników, którzy spędzają każdego dnia mnóstwo czasu w konkretnym pomieszczeniu (np. biurze lub gabinecie).

W przypadku zastosowań firmowych (np. do czyszczenia wykładzin w biurowcach lub dywanów w prywatnych domach klientów) para łatwiej przenika przez runo i powoduje, że brud odkleja się od materiału. Przemysłowe odkurzacze parowe posiadają niezbędne akcesoria, zarówno w cenie maszyny, jak i akcesoria opcjonalne.

steam-vs-extraction-1.jpgLepiej wybrać odkurzacz piorący, czy odkurzacz parowy?

Jak widać na powyższych przykładach, obydwa rozwiązania mają szereg zalet. Warto jednak podzielić zakres zastosowań różnych konstrukcji ze względu na rodzaj eksploatacji. Wykorzystując odkurzacz piorący w prywatnym domu, lepszą inwestycją będzie wodny odkurzacz piorący, który doskonale radzi sobie z grubymi tkaninami. W przypadku firm sprzątających odpowiedzialnych za czystość zarówno w obiektach prywatnych, jak i biurach, warto zainwestować zarówno w odkurzacz piorący wodny, jak i odkurzacz parowy. Dzięki temu dobór odpowiedniego rozwiązania do poszczególnych zadań będzie prostszy i szybszy.

W dalszym ciągu nie masz 100-procentowej pewności, który rodzaj odkurzacza wybrać, by spełnił on Twoje oczekiwania? Warto zapoznać się ze szczegółowymi opisami i parametrami technicznymi urządzeń. Znajdziesz je m.in. w sklepie fairplayplus.pl, gdzie możesz też liczyć na profesjonalne wsparcie i doradztwo w zakresie kompletowania wyposażenia dla siebie lub swojej działalności.

Pamiętaj również o tym, by zawsze sięgać wyłącznie po sprawdzone konstrukcje od renomowanych producentów. Otrzymasz wtedy gwarancję wydajności, funkcjonalności i niezawodności – o czym świadczą m.in. atesty, pozytywne opinie użytkowników i certyfikaty wystawione przez niezależne laboratoria na podstawie badań. W sklepie Fairplayplus.pl do dyspozycji klientów jest mnóstwo fantastycznych maszyn i urządzeń czyszczących włoskiej marki Ghibli&Wirbel o zróżnicowanej wielkości i rozbudowie, co przekłada się na ogrom możliwości zakupu – każdy znajdzie to, czego szuka i potrzebuje.