Podstawowe zasady higieny zostały stworzone z myślą o tym, aby zapobiegać rozwojowi różnych chorób. Do sposobów ograniczających ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów należy między innymi systematyczne mycie rąk wodą z mydłem. W miejscach, gdzie przemieszcza się dużo ludzi, umieszczane są dozowniki mydła, aby uniknąć kontaktu z tą samą kostką mydła. Rynek oferuje dwa główne rodzaje dozowników — sensoryczne oraz tradycyjne. Który z tych modeli sprawdzi się lepiej?

Sposoby dozowania mydła

Tradycyjne, manualne dozowniki do mydła wymagają dotknięcia ręką pompki. Z tego powodu na powierzchni łatwiej gromadzą bakterie. Z kolei, gdy mamy tradycyjną mydelniczkę, ryzyko rozprzestrzeniania się zarazków jest jeszcze większe. Wszelkie nieczystości i drobnoustroje zostają na kostce mydła. Bardziej higieniczną opcją, eliminującą kontakt dłoni z dozownikiem, są dozowniki łokciowe lub nożne. Wybierając dozowniki manualne, warto zdecydować się na takie, które mają przyciski wykonane z tworzywa z jonami srebra.

Bezdotykowe dozowniki do mydła sprawdzą się zarówno w publicznej toalecie, jak i w domowej łazience. Dozownik automatyczny działa dzięki fotokomórce lub czujnikowi sensorycznemu. Czujnik wbudowany w dozownik wykrywa dłonie po ich zbliżeniu i aplikuje niewielką ilość mydła potrzebną do umycia rąk. Ograniczenie kontaktu z dozownikiem skutecznie podnosi poziom bezpieczeństwa, a także higieny.

Dozowniki sensoryczne — ekonomiczne i ekologiczne

W przypadku dozowników automatycznych o wiele łatwiej jest kontrolować poziom zużywanych płynów, ponieważ dozownik podaje ustaloną porcję mydła lub płynu do dezynfekcji. Natomiast wariant manualny pozwala na zaaplikowanie dowolnej ilości preparatu do mycia rąk. To może znacznie generować koszty.

Stosowanie dozowników automatycznych jest korzystne zarówno dla naszego portfela, jak i środowiska.

Tradycyjne dozowniki manualne zwiększają ryzyko przenoszenia chorób oraz znacznie szybciej się brudzą.

Materiał ma znaczenie

Firmy zajmujące się sprzedażą dozowników do płynów oferują trzy rodzaje materiałów, z których produkowane są dozowniki:

  • wysokiej jakości tworzywa sztuczne (plastik),
  • stal nierdzewna,
  • ceramika.

Bezdotykowe dozowniki z plastiku to najchętniej wybierany model, ze względu na stosunkowo niską cenę.  Ceramiczne dozowniki do mydła to estetyczna opcja, która będzie się komponować z wnętrzem domowej łazienki i nada jej eleganckiego charakteru.

Dozowniki do mydła ze stali nierdzewnej spotkamy niemal w każdej publicznej toalecie. Za ich największą korzyść uznaje się trwałość materiału, a także minimalistyczny design.

test test test