Fontanny są ozdobą miejskich placów, parków oraz prywatnych ogrodów. Tryskająca  lub leniwie spływająca woda daje ochłodę w upalne dni, nawilża powietrze, a dźwięki fontanny relaksują i sprzyjają odpoczynkowi. Jednak z nadejściem jesieni fontanny muszą być wyłączone, a po usunięciu wody naszym oczom ukazuje się mniej okazały widok. Co zrobić, by przed kolejnym sezonem przywrócić im blask? Do tego zadania idealnie sprawdzi się zestaw szorowarka + odkurzacz, dzięki któremu przygotujesz fontannę na kolejny sezon.

Właściwości granitu a metoda czyszczenia

Fontanny najczęściej wykonane są z płyt granitowych (matowych i o wysokim połysku) lub płyt łupkowo-granitowych (matowych). Obydwa rodzaje kamienia naturalnego są odporne na działanie warunków atmosferycznych. Niestety są mniej odporne na osadzający się kamień, czy też glony namnażające się w wodzie w wyniku działania wysokich temperatur. W czasie działania fontanny kamień wygląda błyszcząco i czysto. Po wyłączeniu wody okazuje się, że nasza posadzka stała się, szara, matowa, a niekiedy pokryta zielonym nalotem.

Granit to jeden z najpiękniejszych i najtwardszych kamieni na świecie. Powstał z kwarcu, skalenia potasowego, plagioklazu oraz biotytu. Jest skałą głębinową o krystalicznej budowie i kwaśnym odczynie. Gruntowne czyszczenie kamienia przy fontannach, w szczególności granitu, wymaga użycia odpowiednich środków chemicznych i dobranie właściwej szczotki lub pada czyszczącego do maszyny czyszczącej.

Jak wyczyścić fontannę z granitu?

Do szybkiego wyczyszczenia powierzchni przyda się:

  • szorowarka Ghibli&Wirbel SB 143 L 13 lub maszyna rotacyjno-orbitalna O 143 U 13,
  • odkurzacz sucho-mokro Power WD 36,
  • pad czyszczący 3M niebieski, najlepiej z wyższej półki zwany inaczej Premium.

W większości przypadków granit jest odporny na działanie kwasów organicznych, ale dla pewności przed rozpoczęciem czyszczenia należy zrobić próbę odporności kamienia na planowany do użycia środek chemiczny. Do gruntownego wyczyszczenia fontanny po całym sezonie zalecamy bardzo wydajny koncentrat do mycia i doczyszczania powierzchni odpornych na kwasy – Acid Play. Do czyszczenia średnich zabrudzeń wystarczy roztwór o stężeniu 1% (100 ml na 10 litrów wody), a w przypadku bardziej opornego osadu i zabrudzeń można użyć większego stężenia do 10% roztworu (1000 ml na 10 litrów wody).

czyszczeniegranitu.jpg

Po wyczyszczeniu kamienia szorowarką roztwór roboczy z rozpuszczonym brudem i osadem należy usunąć odkurzaczem do pracy na mokro. W tym przypadku użyty został Power WD 36 I (Inox). Odkurzacze do pracy na sucho i mokro występują w naszej ofercie w dwóch wersjach – ze zbiornikiem ze stali nierdzewnej lub wykonanym z trwałego tworzywa ABS.

Każdy kamień jest inny i wymaga indywidualnego podejścia, stąd bardzo ważny jest dobór odpowiedniej technologii. Jeśli nie macie Państwo pewności, jakich produktów i urządzeń użyć do czyszczenia i konserwacji fontanny, wystarczy zapytać specjalisty. Technolodzy w firmie Fair Play Plus doradzą, jak wybrać najlepsze rozwiązanie. Zapraszamy do kontaktu: tel.: 690 010 158, e-mail: fairplayplus@o2.pl.