Pojawiające się wiosną przymrozki szkodzą uprawom sadowniczym, prowadząc do uszkodzeń zarówno kwiatów, jak i zawiązków. Występują one głównie pod koniec marca oraz na przestrzeni całego kwietnia. Zapobiegać ich negatywnym skutkom można dzięki zamgławianiu sadów za pomocą zamgławiacza. W przypadku którego rodzaju przymrozków metoda ta sprawdza się najlepiej i jak wybrać odpowiedni sprzęt do tego zadania?

Rodzaje przymrozków

W kwietniu kwitną różne odmiany m.in. śliw, czereśni oraz wiśni, jabłoni czy gruszy. Zaszkodzić im jednak mogą przymrozki, wśród których wyróżnić można przede wszystkim warianty:

  • radiacyjne – występujące lokalnie, blisko gruntu, podczas bezchmurnych i bezwietrznych nocy, spowodowane wypromieniowaniem ciepła przez glebę,
  • adwekcyjne – w naszym klimacie pojawiające się w tym samym czasie na dużych obszarach wtedy, gdy nad Europę napływa masa zimnego powietrza ze strefy polarnej lub subpolarnej,
  • adwekcyjno-radiacyjne – ich przyczyną jest równoczesne pojawienie się zarówno napływu zimnego powietrza, jak i procesu wypromieniowywania ciepła przez glebę.

W jaki sposób zamgławianie chroni sady przed przymrozkami?

Zamgławianie to metoda ochrony upraw sadowniczych, która szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku przymrozków radiacyjnych, a w mniejszym stopniu również adwekcyjno-radiacyjnych. Krople mgły generowane przez zamgławiacz tworzą barierę chroniącą powierzchnię gruntu przed utratą ciepła. Aby proces zamgławiania był jak najskuteczniejszy, należy go rozpocząć, gdy temperatura wciąż jest dodatnia (wymagane minimum wynosi 3 stopnie Celsjusza) oraz kontynuować w czasie trwania przymrozku. Dzięki temu sposobowi postępowania mgła będzie zabezpieczać uprawy przez całą noc.

Jak wybrać odpowiedni zamgławiacz do sadu?

Przy wyborze zamgławiacza do roślin uprawianych w sadzie warto wziąć pod uwagę nie tylko jego cenę, ale też różne parametry techniczne. Urządzenie o kompaktowych wymiarach i stosunkowo niedużej wadze będzie łatwiejsze w transporcie, manewrowaniu oraz przechowywaniu. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy sprzęt generuje drobne krople mgły – niewielki rozmiar sprawi, że dłużej utrzymają się one w powietrzu.

Dobry przykład takiej maszyny stanowi FPP Turbo. Doskonale sprawdza się on jako zamgławiacz sadowniczy. Wyróżnia się zgrabną konstrukcją, lekkością i uzyskiwaniem mgły o drobnych kroplach. Sprzęt ten został też wyposażony w pojemny zbiornik, co umożliwia mu długą pracę bez konieczności częstego uzupełniania cieczy. Dodatkową zaletę urządzenia stanowi to, że pracuje ono cicho. Zachęcamy do sprawdzenia zamgławiacza FPP Turbo z naszej oferty!