Szorowarka to urządzenie, które służy nie tylko do czyszczenia podłóg, ale także do ich krystalizacji czy pielęgnacji. Aby efektywność szorowarki była na wysokim poziomie należy dobrać do niej odpowiedni rodzaj osprzętu, uwzględniając rodzaj czyszczonej nawierzchni. Kiedy wybrać pady, a kiedy szczotki? Tego dowiesz się z naszego artykułu, zachęcamy do lektury!

Zastosowanie szorowarek

Szorowarki to urządzenia, które najczęściej wykorzystuje się w celu utrzymania czystości w obiektach wielkopowierzchniowych, takich jak galerie handlowe, szpitale czy hale.  Sprawdzi się ona nie tylko do wyczyszczenia podłogi, ale również wypierzemy za jej pomocą wykładziny oraz zedrzemy z powierzchni posadzki stare powłoki polimerowe. Szorowarki nadają się również do polerowania powierzchni twardych. Natomiast szorowarka Ghibli&Wirbel SB 133 sprawdzi się do czyszczenia stopni schodów.

Czym mogą się od siebie różnić szorowarki?

Wyróżniamy wiele modeli szorowarek, jednak różnice, na jakie należy zwrócić uwagę, to między innymi:

  • głowica czyszcząca – mocuje się do niej szczotkę lub rzep pada,
  • obroty i moc silnika – mają wpływ na szybkość i wydajność pracy,
  • ciężar szorowarki – należy go dostosować do powierzchni,
  • wielkość zbiornika – na roztwór lub środek chemiczny,
  • osprzęt – szczotki bądź pady czyszczące.

Szczotka czy pad – co wybrać?

Pady maszynowe niebieskie nadają się do bieżącego i codziennego czyszczenia. Częste mycie nie uszkodzi warstwy ochronnej posadzki. Natomiast bardziej agresywne pady do czyszczenia gruntownego (brązowe i czarne) sprawdzą się do zdzierania powłok polimerowych, akrylowych, czy nagromadzonych warstw zanieczyszczeń. Oprócz tego na rynku dostępne są również:

  • pady białe, które służą do polerowania, nie rysując ani nie uszkadzając podłóg,
  • pady czerwone (lekko sprężyste) do mycia powierzchni błyszczących,
  • pady zielone (średnio twarde) do codziennego mycia powierzchni, które łatwo się brudzą,
  • pady diamentowe do czyszczenia powierzchni bez użycia detergentów,
  • pady z melaminy do czyszczenia twardych powierzchni gresowych czy betonowych.

Ważny jest również dobór odpowiedniej twardości pada. Im ciemniejszy kolor oznaczenia pada, tym twardszy pad.

Szczotki natomiast są przystosowane do częstej eksploatacji – zużywają się w mniejszym stopniu, niż pady. Ich wadą jest natomiast to, że ze względu na swoją strukturę słabiej docierają do trudniejszych zakamarków.

Dobór osprzętu a zastosowanie szorowarki

Szorowarka wyposażona w zbiornik na detergent i twardą szczotkę sprawdzi się do czyszczenia podłóg twardych oraz do czyszczenia fug.

Szorowarka wyposażona w zbiornik na detergent i rzep pada z padem czyszczącym pozwoli nam doczyścić twarde podłogi, usunąć stare powłoki polimerowe, jak również nada się do czyszczenia kostki brukowej.

Szorowarka wyposażona w zbiornik na detergent typu wytwornica piany i miękką szczotkę lub pad do dywanów służyć może do czyszczenia dywanów i wykładzin.

Jak widzimy, dobór osprzętu powinien zależeć od tego, na jakim rodzaju powierzchni chcemy pracować z urządzeniem oraz do czego będziemy stosować szorowarkę.