W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykładamy do higieny i czystości, zwłaszcza w miejscach publicznych. Jednym z praktycznych rozwiązań, które mogą zapewnić dodatkową ochronę podczas korzystania z toalety, są jednorazowe nakładki sedesowe z papieru. Dlaczego warto stosować nakładki i przed czym mogą nas uchronić? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym są nakładki sedesowe?

Nakładki na deskę sedesową to specjalne warstwy ochronne wykonane z papieru. Umieszcza się je na siedzisku toalety, aby zapewnić podczas korzystania z ubikacji (zwłaszcza publicznej) dodatkową ochronę przed potencjalnymi bakteriami.

Korzystanie z toalet w miejscach publicznych często budzi obawy związane z czystością. Jednorazowe nakładki sedesowe stanowią barierę ochronną pomiędzy skórą a powierzchnią sedesu, co daje użytkownikom poczucie większej higieny i bezpieczeństwa. Mogą także pomóc w zmniejszeniu ryzyka przenoszenia bakterii oraz infekcji.

Ułatwienie życia w podróży

Nakładki sedesowe mogą przydać się szczególnie podczas podróży samolotem czy pociągiem, a także wtedy, gdy korzystamy z publicznej toalety na stacji benzynowej czy na dworcu. Toalety są ogólnodostępne, dlatego standardowe deski klozetowe zazwyczaj są za duże dla małych dzieci. Aby uniknąć więc siadania bezpośrednio na sedesie, warto nałożyć jednorazową nakładkę, dzięki czemu zabezpieczymy pociechę przed niechcianą infekcją.


Również osoby starsze lub ze schorzeniami nie mają siły, aby utrzymać się nad toaletą o własnych siłach, dlatego nakładki sedesowe powinny znaleźć się przede wszystkim w szpitalach, czy w przychodniach, gdzie ryzyko infekcji wywołanej drobnoustrojami jest jeszcze wyższe.

Ekologiczna ochrona przed bakteriami

W porównaniu do innych metod ochrony przed bakteriami znajdującymi się na sedesie jednorazowe nakładki z papieru są ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Po ich użyciu można je bez obaw wyrzucić do muszli WC, ponieważ szybko się rozpuszczają i nie powodują zatkania odpływów.