Mycie podłogi wydaje się być najbardziej banalną rzeczą na świecie, jednak i tu obowiązują zasady, które warto znać, by przyspieszyć i usprawnić pracę. Ważny jest też dobór odpowiedniego sprzętu: mop na stelażu i wiadro z wyciskarką to minimum, a wybór jest duży. Jakie wyposażenie zapewni nam wydajną pracę?

Profesjonalny sprzęt do sprzątania ręcznego

Manualne technologie sprzątania, choć często zastępowane przez użycie maszyn czyszczących, są jednak niezbędne. Mopy płaskie do zamiatania i mycia podłóg są więc niezbędne w każdej firmie sprzątającej. Na rynku mamy duży wybór mopów i odpowiednich do nich stelaży, Są więc mopy sznurkowe, płaskie i dwustronne, mopy płaskie do pracy na sucho– płaskie i nożycowe – i mopy płaskie do zmywania mokro.

Dużym ułatwieniem pracy jest stosowanie wózków serwisowych z wyciskarką. Minimum to wózek dwuwiaderkowy  o pojemności całkowitej 2 x 25 l. Niebieskie wiadro jest przeznaczone na czystą wodę z roztworem, a czerwone na brudną wodę, która ścieka z wyciskarki przy odsączaniu mopa. Wiadra są osadzone na mocnym stelażu ze stali chromowanej na kółkach. Rączka stelaża umożliwia przemieszczenie wózka i zawieszenie koszyka na dodatkowe akcesoria do sprzątania.

W naszej ofercie znajdą Państwo również większe wózki, na przykład profesjonalny wózek serwisowy wyposażony w dwa wiadra o pojemności 25 litrów każde, wyciskarkę szczękową, przeznaczona do mopów profesjonalnych, trzy kuwety na niezbędne środki czyszczące, ścierki, czy zmywaki oraz uchwyt na worek na odpady. Wyposażenie znajduje się na solidnym i wytrzymałym stelażu na kółkach. Taki wózek sprawia, że wszystko co potrzebne do sprzątania mamy pod ręką, więc praca jest bardziej wydajna.

Mopowanie na sucho

Mycie podłogi zawsze powinno być poprzedzone zamiataniem. O ile wydaje się to oczywiste, jeśli na podłodze znajdują się większe zanieczyszczenia – papiery, czy piasek, to w przypadku zwykłego kurzu, często tę czynność się pomija. Niesłusznie, bo dzięki zamiataniu skracamy czas mycia podłogi zwiększamy wydajność sprzątania i oszczędzamy wodę i zużycie chemii profesjonalnej, zmniejszając zabrudzenie roztworu myjącego.

Do zamiatania warto użyć mopa akrylowego lub z mopa mieszanego z akrylu i bawełny, a nie zwykłej miotły, która wznieca kurz. Ten drugi mop jest dobrym rozwiązaniem dla firm, które szukają oszczędności, bo można nim pracować zarówno na sucho, jak i na mokro. W pomieszczeniach mopowanych na sucho zawartość kurzu w powietrzu jest 10 razy niższa niż przy użyciu miotły. 1 gram kurzu zawiera 1,5 miliona bakterii, które mogą być niebezpieczne, szczególnie dla alergików.

Technologie sprzątania na mokro

Mycie podłogi zaczynamy prowadząc mop wzdłuż krawędzi pomieszczenia.  W narożnikach zawsze zbiera się najwięcej kurzu, więc szczególną uwagę należy zwrócić na połączenia podłogi ze ścianą. W następnej kolejności ruchami ósemkowymi mopujemy środkową powierzchnię podłogi.

Stosując system dwuwiaderkowy mop należy często płukać, by oczyścić go z zabrudzeń. Warto wybrać wtedy mop z mocowaniem na klips, który nie wymaga zdejmowania go ze stelaża. Na filmie widać o ile bardziej wydajna jest praca mopem mocowanym na klips w porównaniu z mopem kieszeniowym, który trzeba zdjąć ze stelaża przy każdym płukaniu.

System kuwetowy

Bardziej wydajny jest system kuwetowy, w którym mop jest używany jednokrotnie w jednym cyklu mycia. Na wózku ustawiane są kuwety z małą ilością roztworu myjącego, w którym nawilża się czysty mop. Po umyciu powierzchni mop zdejmujemy i wkładamy do worka na pranie, a do dalszego mycia bierzemy kolejny mop. Ten system wymaga większej liczby mopów do jednego sprzątania, ale jest bardziej efektywny. Skraca czas pracy i nie dopuszcza do nadmiernego zużycia mopa, przez co rzadziej należy go zastępować nowym. Zapewnia również dużo mniejsze zużycie wody i chemii profesjonalnej do mycia podłóg.

Rodzaje mopów

Mopy, w zależności od przeznaczenia wykonywane są z różnych materiałów:

Akryl to w 100% tworzywo sztuczne, które dobrze przyciąga kurz wykorzystując energię statyczną. Z akrylu wykonuje się mopy do pracy na sucho. Są bardziej skuteczne od mioteł, bo nie wzniecają kurzu, więc zamiatanie jest dużo bardziej wydajne.

Bawełna bardzo dobrze chłonie i oddaje wodę, ale po nasączeniu płynem staje się bardzo ciężka. Może też zostawiać włókna na posadzce i jest dość droga.

Bawełna z poliestrem to najczęściej stosowany materiał do produkcji mopów. W odpowiednich proporcjach 70% bawełny i 30 % poliestru łączy chłonność z lekkością.

Mikrowłókno (mikrofibra, mikrofaza) to włókno syntetyczne o bardzo małej średnicy. Mopy z mikrowłókna są lekkie, ale bardzo chłonne. Budowa włókna powoduje, że przyciąga ono brud sięgając w głąb porów posadzki nawet przy użyciu samej wody. Mikrowłókno zmniejsza zużycie środków chemicznych nawet o 90%, zwiększa wydajność o 50%, a czas pracy skraca o 45%. Usuwa bakterie do 99,9%, a przy pracy na sucho zmniejsza emisję substancji pylistych o 50%.

Oszczędność

Optymalny dobór sprzętu generuje oszczędności. Nie oznacza to jednak oszczędności na samym sprzęcie. Mopy płaskie do zamiatania i mycia podłóg możemy nabyć w różnych cenach, ale najtańszy mop będzie musiał być częściej wymieniany, bo zwykle jest mniej wytrzymały. Sprzątanie taki mopem może okazać się bardziej pracochłonne i nieefektywne. Oszczędzamy jednorazowo przy zakupie sprzętu, ale wydłuża się czas pracy, więc koszty rosną. Dlatego dobór sprzętu powinien być poprzedzony wnikliwą analizą potrzeb. Na obiektach wyposażonych w jednostkowo droższy sprzęt roczne jego zużycie jest niższe, więc całkowita wartość zakupu narzędzi jest również niższa. Warto poprosić sprzedawcę o dobór takiego sprzętu, który będzie miał najlepszy stosunek wartości do ceny i będzie generował oszczędności w długofalowym rozliczeniu wydatków.