Prawidłowy dobór maszyn myjących, padów czyszczących oraz chemii profesjonalnej pomoże nam zaoszczędzić czas i pieniądze przy wykonywaniu zleceń polegających na czyszczeniu garaży. Wciąż słyszymy o problemach z rozładowaną maszyną, uporczywymi śladami opon, które zostały na posadzce, niedomytych plamach oleju, czy zmatowiałych posadzkach. Problemów jest wiele, ale są i rozwiązania – odpowiednie narzędzia, przeszkolony personel i dobra organizacja pracy.

Maszyny czyszczące

Pierwszym elementem organizacji pracy w trakcie czyszczenia garaży jest dobór odpowiedniej maszyny czyszcząco-zbierającej do wielkości mytej powierzchni. Wydajność pracy maszyny i liczba zastosowanych maszyn czyszczących przekłada się na czas potrzebny do wykonania zlecenia. A często się zdarza, że mamy z góry narzucony czas na wykonanie zlecenia i do niego musimy dopasować rodzaj i liczbę maszyn.

Przy zakupie maszyny trzeba się więc dowiedzieć, jaka jest tej efektywność i wydajność, ile czasu pracuje ona w jednym cyklu naładowania baterii, ile metrów kwadratowych powierzchni jest w stanie umyć na godzinę, jaką maszyna ma szerokość czyszczenia, szerokość zbierania itp. Im więcej będziemy wiedzieć o maszynie, tym lepiej, bo wszystkie te informacje pomogą nam optymalnie eksploatować maszynę.

Czyszczenie garaży wielkopowierzchniowych

Do wielkopowierzchniowych garaży zalecana jest duża maszyna siodłowa. Nasza propozycja to RUNNER R 150 FD 85/100 firmy Ghibli & Wirbel. Ta maszyna wytrzyma od 6 do 8 godzin pracy na jednym cyklu naładowania. To solidna, mocna i niezawodna maszyna. Jej ogromną zaletą jest szerokość szorowania i wysoka wydajność pracy do 6000 m2/h. Istnieje możliwość regulowania dodatkowego docisku szczotek lub padów roboczych, co jeszcze bardziej  zwiększy skuteczność czyszczenia (trzy poziomy do 89 kg). System dozowania substancji chemicznej zapewnia optymalne stężenie detergentu, a szeroka ssawa pozwala idealnie osuszyć posadzkę.

Czyszczenie garaży z wydzielonymi miejscami parkingowymi

Jeśli mamy miejsca parkingowe ograniczone ściankami lub garaż nie jest całkowicie pusty, idealnym rozwiązaniem będzie RIDER R 65 FD 65 – siodłowa, kompaktowa maszyna szorująco-zbierająca Ghibli & Wirbel o bardzo małym promieniu skrętu, który wynosi zaledwie 115 cm. Niesamowita zwrotność, możliwość czyszczenia bardzo blisko ściany i zawracanie na niewielkiej powierzchni dają możliwość wyczyszczenia każdego zakamarka garażu. Rider ma zbiornik o pojemności 65 litrów, ssawę o szerokości 750 mm, a wydajność sprzątania wynosi 3250 m2/h.

Nasza kolejna propozycja to autonomiczna maszyna czyszcząca ECOBOT 75. Urządzenie wyposażone jest w ponad 20 czujników rozmieszczonych wokół jej korpusu, dzięki czemu są w stanie wykrywać przeszkody oraz je omijać. Podczas sprzątania ECOBOT 75 utrzymuje bezpieczną odległość od przeszkód oraz ścian. Pracuje przez sześć godzin na jednym ładowaniu baterii i zbiorniku. Do jej funkcji należy mycie, zamiatanie, mopowanie, odtłuszczanie powierzchni. Dzięki przedniej głowicy wyposażonej w szczotki robot sprzątający może dotrzeć do trudno dostępnych obszarów, takich jak krawędzie i rogi.

Pady czyszczące

Drugim elementem czyszczenia garaży jest odpowiedni dobór padów czyszczących. W naszych czasach różnorodność materiałów użytych do wykończenia  garaży jest ogromna. Możemy się spotkać z takimi nawierzchniami, jak posadzka betonowa, posadzka przemysłowa, posadzka żywiczna, posadzka epoksydowa, posadzka gresowa. Wybór odpowiedniej twardości padów czyszczących jest również ważnym elementem. W tym przypadku warto poprosić administratora budynku o kartę technologiczną posadzki, bo to nas może ustrzec przed zniszczeniem posadzki, jeśli dobierzemy nieodpowiednie pady.
Twardość padów czyszczących oznaczona jest kolorami: od najciemniejszego do najjaśniejszego gradacja twardości padów się zmniejsza. Tak więc pad czarny i brązowy, może być użyty do czyszczenia mocniejszych zabrudzeń, np. do betonu, lub zdzierania warstw polimerowych. Pady zielone, niebieskie, czy czerwone, służą do codziennego mycia, a najjaśniejsze, czyli białe pady, używane są do polerowania posadzki.

Wyjątkiem od przypisania koloru do zastosowania są pady z melaniny, które mimo białego lub jasnoszarego koloru, świetnie nadają się do czyszczenia garaży na posadzkach epoksydowych, czy też gresowych. Trzeba pamiętać, by przy czyszczeniu melaminą użyć więcej wody, w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia zarówno pada, jak i posadzki.

Chemia profesjonalna

Trzecim elementem czyszczenia garaży jest odpowiedni dobór chemii profesjonalnej, co podniesie nam wydajność pracy maszyny. Najczęściej stosowanymi środkami chemicznymi do mycia posadzek garażowych są preparaty o odczynie zasadowym, czyli o wartości Ph powyżej 8. Na naszej stronie znajdziecie duży asortyment chemii profesjonalnej o takim odczynie.
Do powierzchni garażowych polecamy nasz produkt, wyprodukowany specjalnie dla was, GRUNT PLAY o odczynie Ph 13, który zmywa oleje, smary i ropopochodne zabrudzenia.

Równie dobre efekty czyszczenia daje specjalistyczny środek o zasadowym pH (12-13) do gruntownego mycia podłóg porowatych BUZIL EROL G490, który rozpuszcza tłuste i oleiste zabrudzenia również w głębi porów strukturalnych czyszczonej nawierzchni.

 Organizacja pracy

Odpowiednio dobrane narzędzia nie gwarantują jednak sukcesu przy źle zaplanowanej pracy. Przede wszystkim, co oczywiste, w garażu nie powinno być w tym czasie samochodów tak, by cała powierzchnia była dostępna. W garażach zlokalizowanych w galeriach handlowych, biurach, czy innych miejscach użyteczności publicznej, w których pracuje się w dzień, czyszczenie można zaplanować w nocy. Jednak nawet tam czasem samochody zostają na noc. Administracja budynku powinna ustalić z użytkownikami termin usunięcia pojazdów tak, by nasza praca była jak najbardziej efektywna. Garaże w osiedlach mieszkaniowych z kolei łatwiej jest sprzątać w dzień, gdy mieszkańcy wyjeżdżają do pracy.

Przy takich zleceniach zawsze goni nas czas, więc aby go optymalnie wykorzystać, należy upewnić się, że sprzęt jest w pełni sprawny, baterie naładowane, pady dostosowane twardością do rodzaju posadzki, detergenty optymalnie dobrane i w odpowiedniej ilości, a personel przeszkolony i odpowiednio przygotowany do pracy. Spełnienie tych wszystkich elementów zapewni nam zadowolenie Klienta i nasz sukces finansowy.