Bezpieczne przechowywanie środków czystości jest niezmiernie istotne zarówno dla pracowników, jak i samej firmy. Codzienne produkty do czyszczenia, pomimo swego powszechnego zastosowania, mogą być toksyczne i stanowić zagrożenie, gdy są niewłaściwie przechowywane. Dlatego ważne jest, aby zadbać o właściwe składowanie tych substancji, ze względu na bezpieczeństwo wszystkich pracujących oraz dłuższą trwałość produktów. Poniżej przedstawiamy kluczowe wskazówki dotyczące przechowywania artykułów do sprzątania, które warto wziąć pod uwagę. 

Gdzie przechowywać środki czystości? 

Najlepszym sposobem na przechowywanie środków czystości i zaopatrzenia jest dedykowana szafka. Stwarza to możliwość trzymania wszystkich produktów w jednym miejscu, które można łatwo uporządkować. Kluczową kwestią jest, aby pomieszczenie, w którym przechowujemy środki czystości, było zawsze suche i czyste, a temperatura dostosowana do zaleceń producenta. Te warunki są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa, stabilności i trwałości chemikaliów.

Ważne jest, aby przestrzeń przechowywania była odpowiedniej wielkości, by uniknąć trudności w znalezieniu potrzebnych produktów, co może prowadzić do przypadkowego rozlania lub uszkodzenia. Aby utrzymać porządek, warto zamontować odpowiednie półki i stworzyć system organizacji – na przykład, produkty często używane powinny być łatwo dostępne, znajdując się blisko drzwi i na przodzie półek. Dodatkowo warto rozdzielić produkty według zastosowania, na przykład grupując środki do czyszczenia podłóg lub łazienek. 

Wskazówki dotyczące przechowywania środków czystości

Oto podsumowanie wszystkich porad, które pomogą Ci we właściwym przechowywaniu środków czystości. 

  • Po użyciu zawsze przechowuj produkty w dedykowanej szafce. Pozostawianie chemikaliów wokół może prowadzić do poważnych w skutkach wypadków.
  • Utrzymuj porządek w pomieszczeniu, aby łatwiej było odnaleźć potrzebne produkty.
  • Organizuj miejsce na kolorowe ścierki, co ułatwi dobór odpowiednich szmatek do konkretnych zadań.
  • Jeśli posiadasz wiele różnych środków, uporządkuj je według kategorii, na przykład oddzielając płyny od substancji stałych, czy klasyfikując substancje łatwopalne od niepalnych.
  • Wybierz ognioodporną, metalową szafkę do przechowywania substancji łatwopalnych.
  • Przechowuj substancje w ich oryginalnych opakowaniach, szczelnie zamknięte, aby uniknąć wylewania oraz mieć łatwy dostęp do instrukcji użytkowania.
  • Staraj się unikać nadmiernego gromadzenia, co może prowadzić do przepełnionych szafek. 
  • Regularnie sprawdzaj produkty i wyposażenie, aby upewnić się, że są nadal w dobrym stanie i bezpieczne do użycia.

Odpowiednie przechowywanie środków czystości nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale również gwarantuje dłuższą trwałość produktów, co może przynieść korzyści zarówno pod względem efektywności, jak i bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wdrożenie prostych zasad przechowywania może mieć znaczący wpływ na codzienną pracę oraz zachowanie porządku w biurze.