Wdrożenie autonomii w urządzeniach nie jest nowością - ta dziedzina rozwija się od wielu lat i szeroko stosowana jest m.in. w logistyce i magazynowaniu. Jednak od pewnego czasu autonomia zaczęła dynamicznie rozwijać się również w branży utrzymania czystości. Pojawiają się nowe rozwiązania w zakresie autonomicznych maszyn czyszczących, które mogą być wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych.

Autonomia a utrzymanie czystości

W przypadku branży utrzymania czystości zauważyć można wzrost producentów kompaktowych odkurzaczy lub urządzeń odkurzająco-myjących, które z powodzeniem stosowane mogą być w domach, pokojach biurowych, salonach kosmetycznych i fryzjerskich lub na innych niewielkich powierzchniach. Są to jednak urządzenia, które mimo często swojej niemałej ceny, nie będą odpowiednie do profesjonalnego sprzątania większych obszarów.

Zatem i w tym kierunku rozpoczął się rozwój urządzeń. Na rynku profesjonalnego utrzymania czystości pojawiają się rozwiązania autonomiczne do maszyn czyszczących. Ich celem jest automatyzacja procesów mycia i zamiatania na dużych powierzchniach, np. w galeriach handlowych, centrach logistycznych czy w przemyśle produkcyjnym. Wprowadzanie autonomii w te procesy staje się koniecznością, wynikającą zarówno z problemów z rekrutacją pracowników, jak i z rosnących kosztów pracy.

Autonomiczna maszyna sprzątająca ECOBOT

Autonomiczna maszyna czyszcząca - czy zastąpi pracownika branży czystości?

Analizując koszty związane z zakupem, leasingiem lub wynajmem takich maszyn, można z pewnością szybko osiągnąć zwrot inwestycji. Niemniej jednak, maszyny autonomiczne nie zastąpią w pełni człowieka w branży utrzymania czystości.

Wiele urządzeń to maszyny do czyszczenia, mycia i zamiatania podłóg, a utrzymanie czystości jest czymś znacznie szerszym! To także szereg innych czynności, jak: czyszczenie toalet, mycie okien czy odkurzanie kurzu z mebli. W tych obszarach ludzka praca jest nadal niezbędna i pozostanie taką jeszcze przez długi czas. Niemniej jednak, autonomia będzie stopniowo wprowadzana także i w te obszary.

Oznacza to też, że użycie urządzeń autonomicznych nie musi oznaczać drastycznej redukcji etatów. To raczej szansa na przeniesienie pracowników do innych obszarów, gdzie ich umiejętności i doświadczenie są niezbędne.

Co więcej, nie wszystkie maszyny autonomiczne są wyposażone w stacje dokujące, umożliwiające samodzielne przygotowanie do pracy, tak więc czynnik ludzki nadal jest niezbędny przy ich obsłudze. Technologie nawigacyjne różnią się pod względem sposobu mapowania czy nawigacji, a bezpieczeństwo jest kluczowym aspektem, zwłaszcza w obiektach użyteczności publicznej.