Szorowarki do podłóg to urządzenia, których zadaniem jest usprawnienie pracy osób i firm odpowiedzialnych za utrzymanie czystości w obiekcie. Szorowarki usprawniają i ułatwiają pracę, dzięki czemu firmy sprzątające mogą działać lepiej, wydajniej i zapewniając jednocześnie wysoką jakość świadczonych usług. Jak działają szorowarki i jak ich używać?

Jak działają szorowarki?

Są to maszyny czyszczące niemające funkcji odsysania. Głowica urządzenia ma natomiast silnik napędzający szczotki szorujące, których zadaniem jest czyszczenie podłogi ruchem obrotowym. Szorowarki pozbawione są silnika ssącego i listwy ssącej, wchodzących w skład układu odsysającego, którego zadaniem jest osuszanie podłogi podczas jej czyszczenia. Oznacza to, że po usunięciu trudnych zanieczyszczeń z pomocą szorowarki, należy użyć odkurzacza do pracy na mokro lub maszyn szorująco-zbierających.

Rodzaje dostępnych szorowarek do podłóg

Warto zauważyć, że na rynku są dostępne zróżnicowane konstrukcje szorowarek, które mimo wizualnych podobieństw mogą być mniej lub bardziej zaawansowane. Świetnym przykładem są m.in. szorowarki orbitalno-rotacyjne lub urządzenia wyposażone w dodatkowe systemy wspierające pracę.

Ciekawostka

Maszyny szorująco-zbierające w wielu przypadkach kojarzone są z szorowarkami. Jest to jednak inna kategoria narzędzi, gdyż szorowarki to narzędzia wyposażone w podajnik wody z detergentem, niemające funkcji zbierania w trakcie pracy i przystosowane do zadań specjalnych – czyli doczyszczania mocno zabrudzonej podłogi. Z kolei maszyny szorująco-zbierające można raczej uznać za sprzęt dostosowany do szybkiego, klasycznego mycia podłogi w obiektach wielkometrażowych.

Producenci maszyn czyszczących do podłóg oferują szeroki wybór urządzeń różniących się od siebie budową i przeznaczeniem. Na rynku dostępne są m.in.:

  • szorowarki jednotarczowe,
  • maszyny szorująco-zbierające wyposażone w jedną lub więcej tarcz,
  • maszyny sprzątające ze szczotkami walcowymi.

Szczególną popularnością wśród firm sprzątających cieszą się szorowarki jednotarczowe. Za ich wyborem przemawia kompaktowy rozmiar oraz uniwersalność. Wyposażona w wymienne pady szorowarka jednotarczowa doskonale sprawdza się na różnych rodzajach powierzchni. Może służyć ona do mycia i szorowania podłóg lub ich polerowania. Pady w kolorze brązowym i czarnym wykorzystuje się również do usuwania wszelkiego rodzaju polimerów i akryli stosowanych do zabezpieczania podłóg.

Jak korzystać z szorowarki?

Praca z szorowarką do podłóg jest stosunkowo prosta, a przestrzeganie kilku prostych zasad dodatkowo ją ułatwia. Szorowarki jednotarczowe często oferują nam możliwość pracy ze szczotką lub padem.

Od czego powinniśmy uzależnić wybór narzędzia czyszczącego? Przede wszystkim od typu czyszczonej powierzchni. Szczotki doskonale sprawdzają się na starszych posadzkach, nierównych powierzchniach i wszędzie tam, gdzie płytki podłogowe zostały ułożone z głębszą fugą. Włosie szczotki bardzo dokładnie penetruje wgłębienia i usuwa z nich brud.

Pady czyszczące najlepiej sprawdzają się podczas mycia i doczyszczania gładkich powierzchni. Im większa jest powierzchnia styku (pada i podłogi), tym lepszy efekt czyszczenia. Dodatkowo możliwość wyboru pada ze względu na twardość pozwala dostosować zakres czyszczenia do stopnia zabrudzenia oraz rodzaju mytej posadzki.

O czym warto pamiętać, użytkując szorowarkę lub inne urządzenie czyszczące?

Użytkując szorowarkę należy mieć na uwadze zalecenia producenta dotyczące:

  • przeznaczenia urządzenia myjącego,
  • sposobu pracy z urządzeniem,
  • częstotliwości przeprowadzania przeglądów technicznych i serwisowych.

Przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących użytkowania i konserwacji urządzenia czyszczącego zwiększa jego żywotność i przyczynia się do mniejszej awaryjności szorowarki. Z praktycznego punktu widzenia, pozwala to czerpać jeszcze więcej zysku z inwestycji, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów eksploatacyjnych w dłuższym wymiarze czasu.