Mycie okien i elewacji w przypadku wieżowców czy innych wysokich budynków jeszcze do niedawna odbywało się wyłącznie przy pomocy podnośnika, rusztowania lub drabiny. Istnieje także możliwość wynajęcia alpinisty przemysłowego, który wyczyści szklane powierzchnie z wykorzystaniem technik i sprzętu wspinaczkowego. Dzisiejszy rynek oferuje nam jednak znacznie bezpieczniejsze oraz mniej wymagające możliwości mycia okien bez użycia rusztowania. Firma Unger dostarcza profesjonalne rozwiązania z zakresu systemów czyszczenia wodą demineralizowaną, które pozwalają na pracę na wysokościach z poziomu ziemi.

Mycie okien przy użyciu podnośnika

Wykonywanie prac na wysokościach powyżej 1 m przy użyciu drabiny jest zabronione. W związku z tym należy zastanowić się, jak dostać się do wysoko położonych powierzchni oraz za pomocą jakiego sprzętu będzie można wykonać prace na wysokości.

Podnośnik to urządzenie składające się z ramienia hydraulicznego oraz przymocowanego do niego kosza, który pełni funkcję platformy roboczej. Osoba znajdująca się na podnośniku może umyć okna i przeszklenia:

Osoba, która myje okna, może zabrać ze sobą cięższe urządzenia. Jest to metoda znacznie bardziej bezpieczna, niż mycie alpinistyczne.

Alpinistyczne mycie okien i elewacji

Przede wszystkim przy tej metodzie mycia przeszkleń wymagane jest zlecenie pracy wykwalifikowanej osobie, która ukończyła kurs oraz zdała egzamin zawodowy, przygotowujący do wykonywania prac na wysokościach. Alpinista przemysłowy wykorzystuje technikę linową. Jedna lina pozwala mu na poruszanie się po ścianach budynku, druga stanowi zabezpieczenie przed upadkiem. W tym przypadku nie ma możliwości użycia cięższych urządzeń. Okna są myte z wykorzystaniem tradycyjnych produktów, takich jak myjka i ściągaczka.

Mycie okien systemem czyszczenia wodą demineralizowaną

System czyszczenia wodą demineralizowaną za pomocą kija teleskopowego z doprowadzeniem wody to świetny sposób na bezpieczne mycie szyb i elewacji bez konieczności zastosowania podnośnika czy rusztowania.

W zależności od rodzaju użytych kijów teleskopowych można uzyskać różną wysokość czyszczenia. Całkowita długość kija teleskopowego HIMOD KARBON lub ULTRA HIMOD KARBON pozwala na pracę przy wysokościach roboczych do 20 m (odpowiednik ok. 6 pięter). Szacuje się, że mycie szyb za pomocą systemów kijów teleskopowych jest dwa razy szybsze niż podczas stosowania konwencjonalnych metod. Ponadto modułowy system kątowy i regulacja kąta szczotki pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc.

CIEKAWOSTKA: System czyszczenia wodą demineralizowaną sprawdzi się nie tylko do mycia okien i elewacji. Swoje zastosowanie znajduje również podczas czyszczenia paneli fotowoltaicznych.

Regularne czyszczenie paneli ma wpływ na ich wydajność. Brak brudu i zanieczyszczeń pozwala na pozyskiwanie energii bez zakłóceń. Czyszczenie systemów solarnych może również prowadzić do wzrostu energii elektrycznej.

Woda demineralizowana, która jest używana do czyszczenia, nie pozostawia na powierzchni paneli smug. W trosce zaś o środowisko naturalne warto zaznaczyć, że wspomniana przez nas metoda czyszczenia powierzchni i ram paneli jest w pełni ekologiczna.

Więcej o zaletach mycia okien wodą demineralizowaną przeczytasz już wkrótce w naszym kolejnym artykule!