Taras to doskonałe miejsce do wypoczynku i relaksu. Ważne jest jednak, aby odpowiednio przygotować go do sezonu letniego. W celu utrzymania tarasu w dobrym stanie, niezbędne jest jego regularne czyszczenie. Przedstawiamy skuteczne metody, jak wyczyścić taras z gresu, drewna lub kostki brukowej.

Czyszczenie tarasu z drewna

Tarasy drewniane wymagają szczególnego zadbania, aby zachować ich piękno i trwałość. Tarasy te należy czyścić minimum raz w roku. Przerwa nawet 2- lub 3-letnia może doprowadzić do niszczenia desek, ich rozchylenia, a nawet powstawania pleśni. Jak czyścić taras z drewna?

Taras można dokładnie wyczyścić za pomocą szorowaki i odkurzacza na mokro. Pozwalają w bezpieczny sposób pozbyć brudu i wszelkich osadów, a dodatkowo przywrócić naturalne barwy drewna.

Czyszczenie należy rozpocząć od szorowarki, która służy do gruntownego czyszczenia, szlifowania oraz polerowania. Wielozadaniowość, jaką zapewnia, jest efektem zastosowania wymiennych szczotek oraz padów. Z kolei odkurzacz do pracy na mokro należy użyć do usunięcia brudu i resztek detergentu.

Po czyszczeniu drewnianego tarasu, pozostawić go do wyschnięcia naturalnie. Następnie można zastosować odpowiedni impregnat lub olej do drewna, np. Kiehl-Basic-Oil, aby chronić drewno i przywrócić jego naturalny blask. Impregnat chroni przed wilgocią, promieniowaniem UV i innymi czynnikami atmosferycznymi. Nie każde drewno jest takie samo, dlatego zawsze należy sprawdzić zalecenia producenta dotyczące czyszczenia drewnianego tarasu.

Czyszczenie tarasu z płytek gresowych

Tarasy z płytek gresowych to dość popularne rozwiązanie ze względu na estetykę oraz użytkowość. Są wytrzymałe, ale też łatwe w utrzymaniu. Przynajmniej raz w roku, przed sezonem należy dokładnie wyczyścić taras z gresu.

Metody czyszczenia tarasu z płytek gresowych:

  • Przed myciem tarasu, warto wcześniej odkurzyć lub zamieść powierzchnię z kurzu i zanieczyszczeń, aby nie zarysować płytek.
  • Do mycia niezbędne będą: woda, środek czystości do czyszczenia płytek Acid Play oraz mop z miękkim włosiem.
  • Jeśli zabrudzenia są trudniejsze, wówczas można użyć szorowarki SB 143 L13 i odkurzacza do pracy na mokro i sucho Power WD 36.
  • Na koniec dokładnie spłukać detergent z płytek.

Czyszczenie tarasu z kostki brukowej

Tarasy z kostki brukowej zazwyczaj czyszczone są za pomocą myjki ciśnieniowej. Jednak dla lepszych efektów warto zastosować szorowarkę lub odkurzacz do pracy na mokro-sucho. Prace związane porządkowaniem tarasu należy wykonać raz w roku, zanim rozstawimy meble wypoczynkowe, czy też grilla.

Podobnie, jak w przypadku tarasów z drewna, warto wcześniej dobrać odpowiednie urządzenia. Jako specjaliści z zakresu chemii profesjonalnej oraz maszyn czyszczących, rekomendujemy zastosowanie szorowarki SB 143 L13 i odkurzacza do pracy na mokro i sucho Power WD 36.

W przypadku trudnych do wyczyszczenia tłustych plam lub osadów wapiennych, należy użyć profesjonalnej chemii GRUNT PLAY. Na koniec wystarczy dokładnie spłukać czystą wodą taras.

W zależności od rodzaju kostki (granitowa, betonowa), którą wyłożony jest taras, warto dobrać odpowiednie ustawienia i metody czyszczenia do zaleceń producenta.