Mycie okien potrafi przysporzyć wielu trudności. A przecież mycie powierzchni szklanych stanowi dużą część sprzątania wnętrz nowoczesnych obiektów. Szkło jest wszechobecne zarówno w wyposażeniu wnętrz, jak i na elewacjach budynków. Rozwiązania architektoniczne ze szkła są symbolem nowoczesności i podnoszą prestiż budynków. Przeszklenia wpływają nie tylko na komfort użytkowania obiektów zapewniając odpowiednie doświetlenie wnętrz, ale również na doznania estetyczne. Tym bardziej dbanie o czystość powierzchni szklanych może przesądzić o pozytywnej lub negatywnej ocenie stanu czystości w budynku.

Jak umyć okna bez smug i zacieków?

Szkło to wymagająca powierzchnia, na której widać wszystkie błędy nieumiejętnego mycia. Jednak odpowiednie środki czystości, narzędzia oraz znajomość technik mycia okien pozwolą szybko i sprawnie zapewnić krystaliczny błysk wszystkich szklanych powierzchni. Do mycia okien należy przygotować płyn do mycia szyb, zimną wodę, wiadro z ociekaczem, myjkę do okien (tzw. „baranek”) oraz ściągaczkę. Do mycia ram okiennych i parapetów przydadzą się ściereczki z mikrofibry, a do wytarcia narożników okien i ściągaczki  – czyściwo niepylące.

Dlaczego Glass Play?

Do mycia okien polecamy chemię profesjonalną Glass Play. To wodno-alkoholowy roztwór substancji powierzchniowo czynnych i środków wspomagających, które zapewniają czystość bez smug. W zasadzie jest to płyn gotowy do użycia, który można aplikować na powierzchnię za pomocą spryskiwacza. Ta metoda sprawdzi się przy myciu małych okien. Jednak do profesjonalnego mycia dużych powierzchni szklanych zalecamy rozcieńczenie 200 ml płynu w 10 litrach zimnej wody. To daje nam dużą oszczędność płynu, a roztwór naniesiony na szkło za pomocą „baranka” nadal zachowuje świetne właściwości myjące. Z łatwością usunie zabrudzenia typowe dla okien, takie jak kurz, sadza, czy tłuszcz. Płyn do mycia okien, szyb i mebli powierzchni laminowanych o pH 7-8 jest bezpieczny i nie niszczy powierzchni. Również tych, które są pokryte farbami olejnymi lub nitro. Zawartość alkoholu sprawia, że płyn szybko odparowuje nie zostawiając smug.

Techniki mycia okien

Mycie okien należy rozpocząć od wyczyszczenia ram okiennych. Do tego przyda się ściereczka z mikrofibry nasączona tym samym roztworem roboczym, którym następnie umyjemy okna. Myjąc ramę okienną zwracamy szczególną uwagę na jej powierzchnię, która styka się ze szkłem. Właśnie w okolicy uszczelki zbiera się najwięcej brudu, który łatwo przeoczyć. Po umyciu ram okiennych możemy się zająć samym oknem. Myjka do okien nie tylko rozprowadzi roztwór roboczy po tafli szkła, ale też  poruszy mechanicznie warstwę zabrudzeń i wstępnie ją usunie. Resztę pracy wykona ściągaczka do szyb, która usunie detergent z pozostałym brudem. W zależności od wielkości okna możemy użyć ściągaczki o szerokości 35 lub 45 cm. W naszej ofercie mamy ściągaczki z wymienną gumą ściągającą lub listwy ściągające montowane do uniwersalnego uchwytu.

Mycie szyb – 3 sposoby

Okna można umyć na 3 sposoby, które prezentujemy w załączonym filmie. Na początku zawsze myjemy ramy ściereczką i rozprowadzamy płyn do mycia okien za pomocą myjki. Różnica między technikami mycia okien polega na różnych sposobach użycia ściągaczki do szyb.

  • Można zacząć od dołu szyby i pociągnąć ściągaczkę do góry, następnie w bok wzdłuż górnej krawędzi i do dołu po obwodzie szyby, a następnie od góry ściągać płyn ruchem ósemkowym.

  • Witryny sklepowe często myje się ściągając płyn do mycia szyb od góry do dołu zaczynając od jednej krawędzi i przesuwając ściągaczkę pionowymi ruchami aż do drugiej krawędzi. Stosując tę metodę po każdym pionowym ruchu trzeba wytrzeć ściągaczkę czyściwem.

  • Trzeci sposób jest podobny do drugiego tyle, że ściągaczka wędruje poziomo od lewej do prawej krawędzi okna poczynając od góry, a kończąc na dolnej krawędzi okna. Po każdym poziomym ruchu ściągaczkę również osuszamy czyściwem.


Każdą metodę kończymy wycierając czyściwem szybę po obwodzie, a następnie myjemy parapet.