Zachowanie czystości w pomieszczeniach sanitarnych w firmie jest konieczne nie tylko ze względu na przepisy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. To także obowiązek pracodawcy, aby pracownicy mieli komfortowe warunki na co dzień. W Fair Play Plus nasi technolodzy przygotowują raporty dla firm, które nie mogą poradzić sobie z uporczywymi zabrudzeniami. Wskazują też, jakie błędy były popełniane i jak skutecznie czyścić różnego rodzaju powierzchnie. W opisanym poniżej przypadku firma poszukiwała rozwiązania dla gresu przemysłowego.

Czym jest gres przemysłowy?

Gres przemysłowy to płytki ceramiczne, które zawierają drobno zmielone kamienie szlachetne. Z tego powodu gres techniczny jest podłogą do zadań specjalnych. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością, a także trwałością. Sprawdza się szczególnie w miejscach dość mocno eksploatowanych, a m.in. na klatkach schodowych, garażach, czy też obszarach gospodarczych i sanitarnych. Gres przemysłowy jest wysoce odporny na ścieranie.

Gres przemysłowy w pomieszczeniach sanitarnych w biurowcu

Wyjątkowa trwałość gresu może zostać zachowana, tylko w przypadku gdy jest odpowiednio pielęgnowany. Istotne jest jednak, aby dobierać odpowiednie metody i środki, które zabezpieczą podłogi i pozwolą użytkować je przez lata.

Sporządzając raport, nasz technolog przeprowadził dokładną obserwację i analizę dotychczasowego stanu gresu przemysłowego. Oto część raportu:

Na posadzkach widoczne zanieczyszczenia mydlane, brudu oraz zanieczyszczenia kamienno-osadowe. Zabrudzenia gresu wynikają z używania nieprawidłowych środków chemicznych. Zdjęcie przedstawia stan podłogi przed rozpoczęciem prób na doczyszczanie.

Po analizie, wdrożone zostały próby chemii profesjonalnej ACID PLAY, które okazały się skuteczne. Firma otrzymała także zalecenia dotyczące doczyszczania gresu oraz mycia bieżącego.

plyn-do-mycia-i-doczyszczania-powierzchni-odpornych-na-kwasy-acid-play-1l.jpg

Doczyszczanie gresu przemysłowego

Naszą rekomendacją było zastosowanie ACID PLAY. Roztwór o stężeniu 2% środka chemii profesjonalnej należało nanieść na powierzchnię za pomocą maszyny czyszczącej. Po około 3-5 minutach wyczyścić płytki za pomocą szorowarki z niebieskim padem. Pozostałą brudną wodę po doczyszczaniu zebrać odkurzaczem sucho-mokro.

Mycie bieżące podłogi gresowej

Bieżące mycie płytek gresowych można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy to mycie maszyną z niebieskim padem. Z kolei drugą opcją jest czyszczenie ręczne z użyciem mopa z mikrofazy. W obu przypadkach zaleciliśmy zastosowanie 0,5% środka ACID PLAY.

Oto efekty po wdrożeniu zaleceń Fair Play Plus:

 

O czym należy pamiętać podczas mycia gresu przemysłowego?

Zachowanie higieny w toaletach, wyłożonych gresowymi płytkami, jest możliwe nie tylko dzięki utrzymaniu regularnego harmonogramu sprzątania. Kluczowe jest odpowiednie dostosowanie środków czystości, maszyn oraz narzędzi. Pozwoli to pozbyć się powierzchownego brudu i zanieczyszczeń.

Profesjonalne przygotowanie do prac sprzątających zapewni kompleksowe doczyszczenie powierzchni. Przed przystąpieniem do czynności, warto przeprowadzić szczegółową analizę stanu pomieszczeń i dopiero wtedy wprowadzić właściwe rozwiązania i metody sprzątania.