Czy wiesz, że twardość wody może mieć znaczący wpływ nie tylko na jej smak, ale również na czyszczone urządzenia AGD oraz skuteczność działania środków czyszczących? W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej, czym jest twardość wody, a także jaki ma ona wpływ na efektywność stosowanych przez nas środków czystości. Dzięki tej wiedzy jeszcze efektywniej zadbasz o czystość w swoim domu, jednocześnie minimalizując zużycie środków czyszczących.

Twarda woda, czyli jaka?

Twardość wody określa się na podstawie wielkości stężenia jonów wapnia oraz magnezu. Im wyższe stężenie tych jonów, tym twardsza woda. Wtedy na powierzchniach np. zlewu, prysznica czy naczyń zauważalny jest osad z kamienia.

Twardość jest wyrażana w miligramorównoważnikach (mval/l) substancji powodującej twardość na dm3 wody. Istnieje 5 stopni twardości wody:

  • woda bardzo miękka: do  1,78 mval/dm3    
  • woda miękka: od 1,78 do 3,57 mval/ dm3
  • woda średnio-twarda: 4-7 mval/ dm3
  • woda twarda: 7,13 do 10,7 mval/ dm3
  • woda bardzo twarda: powyżej 10,7 mval/dm3

Twardość wody a efekty sprzątania

Twarda woda charakteryzuje się wyższym napięciem powierzchniowym, co wpływa na skuteczność mycia i czyszczenia zabrudzonych powierzchni. Wyższe napięcie utrudnia zwilżanie czyszczonej powierzchni, co sprawia, że usuwanie plam staje się trudniejsze. W takich warunkach detergenty gorzej się pienią, co zmusza nas do zużycia większej ilości środków czystości. Wyniki czyszczenia również pozostawiają wiele do życzenia - na powierzchniach, takich jak kabiny prysznicowe czy urządzenia sanitarne pojawiają się nieestetyczne osady. Powstają one w wyniku obecności jonów magnezu i wapnia w wodzie.

Profesjonalne środki czystości w walce z kamieniem

Efektem twardej wody jest uporczywy kamień. Skutecznym sposobem na walkę z kamieniem i brudem są profesjonalne środki czystości. Płyn do powierzchni kwasoodpornych SANI PLAY to preparat, który doskonale sprawdzi się do czyszczenia kuchni czy łazienki. Skutecznie usuwa brud oraz osad kamienny z powierzchni kabin prysznicowych, sanitariatów czy stali nierdzewnej.

Do usuwania kamienia z ceramiki sanitarnej warto wybrać płyn do usuwania kamienia i rdzy WC PLAY. Można go stosować do czyszczenia:

  • toalet,
  • muszli klozetowych,
  • pisuarów,
  • bidetów.

Płyn nie tylko eliminuje rdzę i kamień, ale także pozostawia przyjemny zapach na czyszczonej powierzchni.