Utrzymanie porządku na basenie to czasochłonne, żmudne i bardzo angażujące zajęcie, jeśli użyje się do tego nieodpowiednich środków i urządzeń. Najnowsze rozwiązania technologiczne wspomagają dokładne i efektywne czyszczenie powierzchni basenu. Profesjonalne maszyny sprzątające pozwalają utrzymać samą nieckę, jak i otoczenie basenu we właściwym porządku. Basen odwiedza dziennie sporo osób, niektóre borykające się z różnymi problemami zdrowotnymi, dlatego ważne jest utrzymanie tego miejsca we właściwych warunkach sanitarnych.

Profesjonalne maszyny sprzątające i czyszczące basen

Niezależnie od tego, czy basen jest otwarty czy kryty – wymaga okresowej dezynfekcji i czyszczenia ścian oraz posadzek.  Przy doczyszczaniu podłóg sprawdzi się szorowarka i chemia profesjonalna do powierzchni odpornych na działanie kwasów. Roztwór czyszczący wraz z brudem usunie odkurzacz do pracy na sucho-mokro. Warto pamiętać, że na basenie bardziej sprawdzi się odkurzacz z plastikową obudową.  Do czyszczenia powierzchni basenów często używa się również myjki wysokociśnieniowej, która perfekcyjnie radzi sobie z brudem i zanieczyszczeniami przytwierdzonymi do podłoża, nawet w miejscach trudno dostępnych. Jeszcze lepszy rezultat daje myjnia parowa. Gorąca para wodna pod wysokim ciśnieniem wykazuje dodatkowo działanie antybakteryjne.

Maszyny sprzątające w przebieralniach, szatniach oraz w miejscach o dużym natężeniu ruchu

Czystość jest istotna również w pomieszczeniach, w których przygotowujemy się do zażywania kąpieli. Ten aspekt jest szczególnie ważny w przestrzeniach publicznych takich jak obiekty sportowe, baseny. Pomieszczenia użytkowane codziennie przez dużą liczbę ludzi wymagają na bieżąco dbałości o czystość. Większe obiekty eksploatacyjne są czyszczone za pomocą maszyn szorująco-zbierających, które w sposób dokładny usuwają zanieczyszczenia oraz precyzyjnie myją daną powierzchnię. W dodatku maszyny szorująco-zbierające po umyciu osuszają podłoże, dzięki czemu w niedługim czasie pomieszczenie jest ponownie gotowe do użytku. Szybkie usunięcie nadmiaru wody zapewni odkurzacz przemysłowy do pracy na sucho i mokro. Współczesne maszyny czyszczące gwarantują ciche sprzątanie oraz są łatwe w obsłudze.

Do sprzątania pomieszczeń takich jak przebieralnie basenowe coraz częściej wykorzystuje się myjnie parowe, które doskonale radzą sobie z wszelkimi drobnoustrojami chorobotwórczymi i grzybami. Pomieszczenie dezynfekowane w ten sposób jest bezpiecznym miejscem nawet dla najmłodszych użytkowników basenów. Pomieszczenia z kabinami prysznicowymi, toalety publiczne są sprzątane przy pomocy niezawodnych, wydajnych szorowarek, które są wykorzystywane do czyszczenia powierzchni mocno zabrudzonych. Przy sprzątaniu miejsc tego typu  warto pamiętać o używaniu profesjonalnej chemii, która pomaga w pozbyciu się kamienia i jednocześnie działa bakteriobójczo. Powierzchnia przy basenie krytym również wymaga czyszczenia i konserwacji. Ta sama reguła odnosi się do basenów otwartych, gdzie teren przy basenie powinien być na bieżąco sprzątany z różnego rodzaju zabrudzeń stałych i zanieczyszczeń. Do tego typu zadań idealnie nadaje się zamiatarka, która doskonale poradzi sobie z liśćmi, pyłem i paskiem.

Zautomatyzowane maszyny czyszcząco-zbierające to absolutna podstawa w sprzątaniu pomieszczeń eksploatowanych przez większą grupę ludzi. Są wydajne i ergonomiczne, dzięki czemu czas poświęcony na prace porządkowe jest relatywnie krótki, a efekty pracy są zadowalające. W dodatku, dzięki zastosowaniu najnowszych technologii wzrasta dokładność pracy, co ma duże przełożenie na czystość pomieszczenia oraz komfort użytkowania.

Dezynfekcja wody w basenach ogrodowych

Czysta i klarowna woda bez bakterii i grzybów jest możliwa w każdym basenie, również w basenach ogrodowych. Do zachowania higieny w takich zbiornikach służą między innymi tabletki chlorowe. Aktywny chlor w nich zawarty niszczy bakterie, grzyby i inne mikroorganizmy, które zagrażają zdrowiu osób korzystających z kąpieli. Dezynfekcję należy stosować od pierwszego napełnienia zbiornika, a następnie stosować ciągłą dezynfekcję, co 3-4 dni. Należy też pamiętać o uzupełnianiu wody w basenie, gdyż po odparowaniu wody stężenie środka w wodzie wzrasta.