Wynajem maszyn myjących dla przedsiębiorstwa – czy to się opłaca?

Kategorie: Ogólna, Porady     13.05.2019

Dbanie o czystość miejsca pracy stanowi źródło kosztów, które zaradny przedsiębiorca jest w stanie zoptymalizować, jeżeli skorzysta z dostępnych dla niego rozwiązań. Jednym z największych wydatków są różnego rodzaju urządzenia czyszczące, których zadaniem jest stałe dbanie o czystość w przedsiębiorstwie. Czasy, kiedy mop i wiadro z wodą wystarczały do sprzątania, powoli mijają. Jest to szczególnie wyraźne w ogromnych pomieszczeniach, gdzie taka metoda sprzątania jest wysoce niewydajna.

Czym najlepiej zadbać o czystość przedsiębiorstwa?

Maszyny czyszczące stanowią podstawę współczesnego sprzątania dużych powierzchni. Ich efektywne wykorzystanie jest kluczowe, jeżeli przedsiębiorca chce zadbać o poprawny stan miejsca pracy przy jak najmniejszych kosztach. Branża technologii sprzątających stale się rozwija i producenci prześcigają się we wprowadzaniu na rynek innowacyjnych rozwiązań i urządzeń. Daje to potencjalnym nabywcom takich maszyn ogromny wybór i pozwala tak dobrać urządzenia, aby pasowały do warunków firmy. Ogromną zaletą tych maszyn jest to, że ich obsługa nie wymaga specjalnych uprawnień. Pracodawca powinien jednak zadbać o przeszkolenie pracownika do obsługiwania takiego urządzenia, żeby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z naprawą maszyny w przypadku nieodpowiedniego korzystania. Wiedza o zasadach pracy maszyny czyszczącej pozwala na optymalne wykorzystanie jej pracy, a przez to zmniejsza koszty sprzątania.

To, jaki rodzaj maszyny czyszczącej będzie najlepszym wyborem, zależy przede wszystkim od planowanej skali jego wykorzystania. Podczas obliczania skali, przedsiębiorca powinien wziąć pod uwagę wielkość powierzchni oraz jak często będzie ona czyszczona. Maszyny prowadzone ręcznie nadają się głównie do mniejszych powierzchni i są łatwiejsze do obsługi w porównaniu z pozostałymi rodzajami maszyn czyszczących. Z uwagi na ich niższe ceny powinny szczególnie zainteresować drobnych przedsiębiorców. Są dostępne w wersji kablowej lub bateryjnej. Droższą alternatywą są bardziej wydajne modele siodłowe. Umożliwiają szybszą pracę na dużych powierzchniach. Za względu na ich dużą mobilność są zasilane przez akumulatory. Maszyny szorująco-zbierające, popularnie nazywane automatami myjącymi, przydają się do lokalizacji, gdzie zachowanie ciszy podczas procesu sprzątania jest istotne dla przedsiębiorcy, a prace porządkowe wykonywane są w obecności pracowników lub klientów.

To, czy szorowarka jest odpowiednim wyborem, zależy od rodzaju posadzki znajdującej się w danym budynku oraz typu sprzątania. Jest ona rodzajem maszyny czyszczącej, która działa na podstawie ruchu obrotowego szczotki szorującej lub pada. Maszyna ta zasilana jest silnikiem, który znajduje się wewnątrz jej głowicy. Poszczególne modele szorowarek różnią się między sobą trzema głównymi parametrami. Chodzi o moc silnika i prędkość obrotową szczotki, wagę maszyny czyszczącej, oraz szerokość pracy urządzenia. Szerokość pracy jest jednoznaczna z szerokością szczotki szorującej i najpopularniejsze są 17-calowe szczotki. Najważniejszym parametrem wpływającym na skuteczność pracy urządzenia jest jego waga. Im większy ciężar, tym łatwiej przychodzi usuwanie zanieczyszczeń z posadzek. Z tego powodu powszechnie praktykowane jest obciążanie maszyny czyszczącej za pomocą specjalnych ciężarów. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że szorowarki są wyjątkowo wytrzymałymi urządzeniami. Bardzo rzadko ulegają one jakimkolwiek uszkodzeniom mechanicznym.

Zakup maszyn czyszczących niekoniecznie jest najlepszym rozwiązaniem

Przedsiębiorca, który pragnie zoptymalizować strukturę kosztów, powinien zdecydować się na korzystanie z maszyn czyszczących. Czy koniecznie oznacza to jednak, że musi je on kupić? Taki krok jest inwestycją, która niekoniecznie jest najrozsądniejszym wyborem. Atrakcyjną alternatywą jest wynajem maszyn czyszczących. Ponieważ koszt zakupu takich urządzeń jest wysoki, to istnieje ryzyko, iż taka decyzja okaże się źródłem niepotrzebnych kosztów. Dotyczy to sytuacji, gdy urządzenia czyszczące nie są używane często, czyli przynajmniej kilka razy w miesiącu. Wtedy przedsiębiorca powinien zdecydować się je wynająć. W zależności od potrzeb możliwe jest wynajęcie maszyn czyszczących długoterminowych lub krótkoterminowych. Warto pamiętać, że są różne stawki za wynajem długotrwały i krótkotrwały, ale jednocześnie są też inne warunki wypożyczenia sprzętu. Przed podjęciem decyzji przedsiębiorca powinien dokonać dokładnej analizy potrzeb firmy i wybrać rozwiązanie, które najlepiej będzie służyło jej interesom.