Utrzymanie czystości w galeriach handlowych

Kategorie: Ogólna, Porady     19.02.2018

Galerie handlowe, hipermarkety, obiekty handlowe to miejsca, które przyciągają klientów nie tylko konkurencyjną ofertą handlową, ale również atrakcyjnym wystrojem wnętrz, wygodą i czystością, czyli tym, co tworzy przyjazną atmosferę i bezpieczeństwo użytkowania.

Utrzymanie czystości w galeriach handlowych

Standardy czystości dla obiektu

Różne standardy obiektów wymagają odpowiednich standardów utrzymania czystości. Firmy sprzątające powinny więc mieć opracowane plany higieny określające harmonogram sprzątania oraz urządzenia i środki czystości niezbędne do wykonania prac porządkowych na obiekcie. Tym bardziej, że wymagania zachowania higieny w obiektach wielkopowierzchniowych są bliskie tym, jakie panują w placówkach służby zdrowia. Dlatego konieczne jest podnoszenie standardów i efektywności usług czystościowych w oparciu o profesjonalne środki czystości, maszyny czyszczące i przeszkolony personel.

Firma sprzątająca powinna zapewnić:

 • utrzymanie czystości pasaży handlowych,
 • maszynowe mycie posadzek,
 • sprzątanie biur i zapleczy socjalnych,
 • sprzątanie stref gastronomicznych i miejsc wypoczynku,
 • mycie powierzchni szklanych
 • utrzymanie czystości i dezynfekcja w toaletach,
 • opróżnianie koszy,
 • czyszczenie schodów i pochylni ruchomych, oraz wind,
 • sprzątanie parkingów podziemnych i naziemnych,
 • dbanie o zieleń wewnątrz i na zewnątrz budynku,
 • utrzymanie czystości na terenach przyległych.

Wejście do budynku

Wejście do obiektu jest jego wizytówką. Utrzymanie czystości w tym miejscu gwarantuje nie tylko dobre wrażenie wchodzących, ale również oszczędność na utrzymaniu czystości w całym obiekcie. 80% wszystkich zanieczyszczeń na obiekcie jest wnoszona z zewnątrz na butach klientów. Warto również zadbać o czystość parkingów podziemnych, znaczna ilość zanieczyszczeń ulicznych i oleistych wnoszona jest właśnie z tych obszarów.  Warto zainwestować w dobrą maszynę firmy Ghilbi&Wirbel Rider R 65 FD 65. Zastosowanie odpowiednich mat wejściowych i dbałość o ich systematycznie czyszczenie obniży koszty sprzątania całego budynku.

Ciągi komunikacyjne

Dbałość o szybkie i bezpieczne przemieszczanie się klientów wymaga sprawnego sprzątania podłóg w ciągach komunikacyjnych. Do tego przyda się nam maszyna Ghilbi&Wirbel Rider R 65 FD 65, która bardzo dobrze zbiera i świetnie sprawdza się w ciasnych korytarzach dzięki promieniu skrętu który wynosi prawie 360 stopni. Dzięki bardzo dobrej sile ssania podłoga pozostaje niemal sucha, dzięki temu mamy pewność że klienci naszej galerii mogą czuć się komfortowo i bezpiecznie.

Czyszczenie schodów i pochylni ruchomych

Schody i pochylnie ruchome są nieodłącznym elementem budynków wielokondygnacyjnych i wymagają  szczególnej uwagi i specjalistycznego sprzętu. Przy doborze techniki sprzątania warto jest skonsultować się z administratorem lub technologiem. Schody ruchome wykonane są głównie z aluminium, ale w różnych technikach wykończenia. Do czyszczenia na sucho możemy użyć maszyny specjalistycznej Eskulator AT-360 . Specjalna budowy szczotki umożliwia czyszczenie głębokich rowków.

Wracając do tematu konsultacji, warto się dowiedzieć, czy na przykład wgłębienia schodów nie są pomalowane na czarno. Można również wyczyścić schody na mokro z zastosowaniem odpowiedniej chemii która jest dostępna w naszym sklepie internetowym lub stacjonarnym Fair Play Plus. Pamiętajmy jednak, że schody ruchome mają mnóstwo elektroniki którą możemy zalać.

Strefy wypoczynku

Utrzymywanie w czystości ławek, miejsc siedzących w galeriach handlowych wymaga częstego wycierania i koniecznie, ale niestety rzadko stosowanej dezynfekcji miejsc siedzących. Wiemy wszyscy co możemy znaleźć na i pod ławkami. Popracujmy wspólnie nad tym elementem, ponieważ wszystkie czynniki wpływają na wizerunek obiektu, dzięki takim szczegółom zadbamy o naszego klienta.

Toalety

Na dużym obiekcie handlowym o powierzchni kilkudziesięciu tysięcy m2 miesięcznie zużywa się bardzo duże ilości produktów higieny osobistej. Ręczniki papierowe, papiery toaletowe, mydło w płynie, worki na odpady, artykuły higieniczne to materiały eksploatacyjne, które powinny być na bieżąco uzupełniane.

Sale kinowe

Obiekty handlowe często oferują swoim klientom rozrywkę w postaci kina. Sale kinowe muszą być sprzątane szybko i sprawnie w przerwach między seansami. Odkurzacz plecakowy Ghilbi T1 sprawdzi się doskonale miedzy fotelami Sali kinowej, dzięki akumulatorowi  w który jest wyposażony, nie musimy pracować na kablu. Szybko i solidnie odkurzymy salę między seansami.

Profesjonalne podejście do tematu czystości jest wizytówką jakości galerii