Nieodpowiednie użycie profesjonalnej maszyny czyszczącej może przysporzyć więcej problemów, niż korzyści. Dlatego w Fair Play Plus zakup urządzenia wiąże się z nieodzownym szkoleniem. Z tego też względu maszyn czyszczących nie sprzedajemy przez sklep internetowy. Najpierw poznajemy potrzeby Klienta i na tej podstawie dobieramy najbardziej odpowiednie urządzenie, a potem szkolimy, by Klient mógł bezpiecznie wykonywać swoją pracę osiągając optymalny efekt czyszczenia.
Nieodłącznym elementem urządzenia jest instrukcja, która powinna być starannie przechowywana w bezpiecznym i dostępnym dla wszystkich użytkowników miejscu (operatorów i konserwatorów) przez cały okres funkcjonowania urządzenia.
Ghibli SB 133 – ERGOLINE szorowarka 13” – 190 obr./min. Pobierz plik
Ghibli SB 143 L10 / L13 – ERGOLINE szorowarka 17” – 154 obr./min. Pobierz plik
Szorowarki to maszyny jednotarczowe, które powinny być używane do mycia posadzek i wykładzin, do polerowania i szlifowania posadzek, na przykład parkietów lub nierównych powierzchni wewnątrz budynków. Urządzenia nie należy używać na zewnątrz. Nie należy również czyścić posadzek wodą o temperaturze przekraczającej 50°C, używać oleju napędowego, benzyn lub detergentów korozyjnych do mycia posadzek, nie myć ani nie odsysać płynów korozyjnych, łatwopalnych, wybuchowych, nawet jeśli są rozcieńczone.
Szorowarki są urządzeniami wymagającymi od operatora podstawowych umiejętności obsługi i nieco siły, ponieważ w czasie pracy urządzenia opierają się na wirującej szczotce lub padzie, dlatego na pewno nie należy ich używać bez przeszkolenia.
Aby zamontować szczotkę, należy położyć urządzenie, z wyprostowanym uchwytem, opierając dolną część na kółkach, a następnie umieścić szczotkę na podstawie urządzenia, wciskając odpowiednie złącze motylkowe. Aby zamocować szczotkę, należy wykonać półobrót zgodnie z kierunkiem strzałki. Na koniec należy ustawić ponowie urządzenie w pionie i uruchomić maszynę. Szczotka kończy dopasowanie po włączeniu obrotów.
Jeśli używamy padów, to będziemy potrzebować rzepa pada, który, jak szczotka i zbiornik, jest elementem szorowarki sprzedawanym w komplecie z urządzeniem. Montaż rzepa wykonujemy podobnie jak montaż szczotki. Pady https://fairplayplus.pl/pady/ należy umieszczać na rzepie, zwracając uwagę na prawidłowe wycentrowanie w celu zapewnienia prawidłowych obrotów.
Ostatnim elementem potrzebnym do pracy szorowarki jest zbiornik na wodę i detergent. Montujemy go na uchwycie szorowarki i blokujemy wspornikami nawijacza kabla. Łańcuszek w górnej części zbiornika służy do dozowania roztworu myjącego, który rurką przymocowaną na dole zbiornika podawany jest na szczotkę lub pad.
Należy używać wyłącznie szczotek i padów i zbiorników przeznaczonych do danego modelu urządzenia.
Regulacja pozycji uchwytu musi być wykonywana jest przy nieruchomym urządzeniu. Podnosząc prawą dźwignię można zmienić pozycję uchwytu. Zwalniając dźwignię, uchwyt zostaje zablokowany w wybranej pozycji. Prawidłowa pozycja uchwytu podczas pracy urządzenia znajduje się na wysokości bioder operatora. Nie należy nigdy uruchamiać urządzenia bez uprzedniego ustawienia nachylenia uchwytu.
Przed rozpoczęciem pracy należy też sprawdzić, czy w zbiorniku jest wystarczająca ilość płynu do mycia. W trakcie pracy dźwignia uruchomienia obrotów szczotki powinna być cały podniesiona. Zwolnienie dźwigni automatycznie zatrzymuje urządzenie.
Po uruchomieniu urządzenia można rozpocząć czyszczenie, wykonując maszyną małe łuki, mające za centrum operatora. Obroty, czyli tworzenie łuków przez urządzenie, uzyskuje się obniżając lub podnosząc jego rączkę. Podniesienie rączki powoduje, że urządzenie przesuwa się w prawo, a obniżenie, przesuwa maszynę w lewo. Należy wykonywać delikatne ruchy, aby łatwiej kontrolować urządzenie. Podczas pracy szorowarka cały czas powinna być w ruchu. Utrzymywanie urządzenia z obracającymi się szczotkami, w jednym miejscu przez dłuższy czas, może spowodować uszkodzenie posadzki.
Po zakończeniu czyszczenia w osuszeniu posadzki pomogą odkurzacze przemysłowe. Można to zrobić za pomocą odkurzacza do pracy na sucho/mokro, np. Power WD 50 PD / I lub odkurzacze o mniejszej mocy Power WD 36 P / I lub Power WD 22 P / I.
Po zakończeniu czyszczenia, przed wyłączeniem urządzenia, należy zatrzymać pobór wody. Po wyłączeniu umieszczamy uchwyt w pozycji pionowej, zdejmujemy i opróżniamy zbiornik oraz zdejmujemy szczotkę lub rzep pada. Jeśli pad jest brudny, pierzemy go w temperaturze max 60°, szczotkę myjemy pod bieżącą wodą, a całe urządzenie czyścimy wilgotną i osuszamy suchą szmatką, aby zapobiec tworzeniu się skorupy będącej efektem działania produktów chemicznych.
Szorowarki przy zakupie są wyposażone w odpowiedni zbiornik, szczotkę i rzep pada. Oddzielnie można dokupić następujące akcesoria:
Szorowarki powinny być używane zgodnie z przeznaczeniem przez przeszkolonego operatora, ponieważ najczęstszą przyczyną awarii jest właśnie niewłaściwe użytkowanie. Równie ważne jest czyszczenie i konserwacja urządzenia i części roboczych. Spełnienie tych warunków zapewni długotrwałe i bezawaryjne użytkowanie szorowarki.