Środki ochrony osobistej w walce z koronawirusem

Kategorie: Ogólna     29.05.2020

W czasie podwyższonego ryzyka zakażenia koronawirusem ważne jest używanie środków ochrony osobistej, które zabezpieczają nas przed wirusem przenoszonym drogą kropelkową.  Większa ostrożność, to mniej możliwości zarażenia w przypadku zetknięcia się z osobą chorą, która może nawet nie wiedzieć, ze została zarażona lub przechodzi chorobę bezobjawowo.

Aby uniknąć kontaktu z wirusem warto nosić maseczki lub przyłbice. Te drugie są dobrym rozwiązaniem dla osób, które muszą zasłaniać nos i usta przed długi czas wykonując swoją pracę w obecności innych osób. Dotyczy to całej sfery usług, gdzie kontakt z Klientem jest wymagany. Przyłbice są wykonane z cienkiego poliwęglanu o bardzo dobrej przejrzystości. Przyłbica jest mocowana na głowie przy pomocy elastycznego paska z pianką niewchłaniającą potu na czole. Przyłbicę należy dezynfekować płynem na bazie alkoholu.

Jeśli zasłaniamy usta i nos maseczką należy zwrócić uwagę, czy jest to maseczka jednorazowa, czy można ją prać i dezynfekować. Maseczkę należy wymieniać co dwadzieścia minut. Maseczki wielokrotnego użytku powinny być prane w temperaturze 60 stopni.

Dla osób narażonych na kontakt z wirusem mamy również kombinezony i ochraniacze na buty. Jednorazowy kombinezon z włókniny polipropylenowej jest łatwy do założenia i zapinany na zamek osłonięty napem.  Wokół kaptura, z tyłu, przy nadgarstkach i nogawkach wszyty jest ściągacz, który gwarantuje dobre przyleganie do ciała. Dopełnieniem tego stroju będą jednorazowe ochraniacze na buty.

Możemy się zarazić nie tylko bezpośrednio, ale również dotykając powierzchni, na których osiadł wirus. Dlatego dobrze jest korzystać w miejscach publicznych z  rękawiczek ochronnych, które trzeba wyrzucić po wyjściu do kosza. Należy też pamiętać, żeby nie dotykać twarzy będąc w rękawiczkach.