Prawidłowa dezynfekcja rąk
Prawidłowa dezynfekcja rąk to kwestia niezwykle aktualna i na dzień dzisiejszy ważna z perspektywy każdego, nie tylko pracowników sektora ochrony zdrowia i farmacji. Co w takim razie powinniśmy wiedzieć na temat dezynfekcji rąk? Jakie są polecane środki do dezynfekcji rąk? I jak to możliwe, że dezynfekcja rąk może być szkodliwa?
Podstawą skutecznej i bezpiecznej dezynfekcji rąk są odpowiednie środki i preparaty. W wielu przypadkach wystarczające okazuje się dobre mydło i prawidłowe mycie rąk w ciepłej wodzie przez minimum 30 sekund. Warto o tym pamiętać, bo nadmierna i zbyt częsta dezynfekcja rąk faktycznie może się okazać szkodliwa, nawet jeśli korzystamy wyłącznie z rekomendowanych preparatów.
Są jednak sytuacje, w których samo mydło może się okazać niewystarczające lub najzwyczajniej w świecie nie mamy warunków do tego, żeby umyć ręce pod bieżącą wodą. Wówczas warto mieć w zanadrzu środek do dezynfekcji rąk. Czym się kierować wybierając środki do dezynfekcji rąk? Przede wszystkim przeznaczeniem preparatu.
Na rynku środków do dezynfekcji znajdziemy wiele produktów, które różnią się od siebie pod względem składu, przeznaczenia oraz metody aplikacji. Jak już wspomnieliśmy kluczowe dla wyboru środka do dezynfekcji rąk jest przeznaczenie danego preparatu. Wynika to z faktu, iż ze względu na przeznaczenie szeroko rozumiane środki do dezynfekcji dzieli się na:
Polecane środki do dezynfekcji rąk to przede wszystkim preparaty dedykowane (tj. środki przeznaczone wyłącznie do rąk) oraz preparaty uniwersalne (tj. środki do rąk i powierzchni). Te pierwsze obok substancji o działaniu dezynfekującym w swoim składzie zawierają substancje nawilżające.
To właśnie nawilżające właściwości preparatów do rąk przeciwdziałają charakterystycznemu dla częstej dezynfekcji nadmiernemu przesuszaniu skóry i wszystkim jego przykrym następstwom, takim jak świąd, pękanie, infekcje. Preparaty przeznaczone do dezynfekcji rąk i powierzchni mogą, ale nie zawsze zawierają substancje nawilżające.
Dlatego, jeśli już decydujemy się na dezynfekcję rąk środkiem uniwersalnym warto zwrócić uwagę na jego skład i wybrać ten, który będzie przyjazny dla naszej skóry. W składzie płynu do dezynfekcji rąk i powierzchni Safe Play znajdziemy nie tylko odpowiedzialny za zwalczanie wirusów, bakterii i grzybów alkohol, ale również glicerynę. Gliceryna skutecznie zabezpiecza skórę przed wysuszeniem i jest bezpieczna dla dezynfekowanych powierzchni.
Płyny przeznaczone do dezynfekcji powierzchni to najczęściej preparaty o bardzo silnym działaniu, pozbawione jakichkolwiek dodatków zabezpieczających skórę dłoni. Są to środki niepolecane do dezynfekcji rąk, a ich stosowanie może powodować silne reakcje skórne. Jeśli jednak zdarzy się nam omyłkowo zastosować płyn do powierzchni do dezynfekcji rąk nie musimy się obawiać.
Zdecydowana większość z nas poza suchością skóry nie odczuje żadnych efektów ubocznych swojej pomyłki. Ważne jest jednak, aby środków tych nie stosować zastępczo lub też nie traktować jako bardziej skutecznej alternatywy dla zbyt delikatnych płynów do rąk. Regularne wykorzystywanie płynów do powierzchni w dezynfekcji rąk skutkuje silnym wysuszeniem i pękaniem skóry, co powoduje trudno gojące się rany, świąd i pieczenie.
Regenerację tak uszkodzonej skóry utrudnia konieczność regularnej dezynfekcji rąk wymagana obecnie w przestrzeni publicznej oraz brak możliwości skutecznego odżywienia naskórka i skóry właściwej – większość drogeryjnych oraz aptecznych środków nawilżających i natłuszczających nie nadaje się do stosowania na otwarte rany.
Świadomy dobór preparatów do dezynfekcji pozwala przeciwdziałać nieprzyjemnym i szkodliwym dla naszego zdrowia skutkom nadmiernej dezynfekcji rąk. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że tam, gdzie to tylko możliwe dłonie lepiej myć mydłem pod bieżącą wodą niż dezynfekować przy pomocy preparatu bez dodatków chroniących skórę rąk.