Sprzątanie w kościołach często oddawane jest w ręce parafian. A ci najczęściej mają tylko „domowe” doświadczenia w tej dziedzinie, więc choć w wykonywane prace wkładają całe serce, to efekty raczej nie zostaną osiągnięte na poziomie profesjonalnym.
Jednak kościoły coraz częściej idą z duchem czasu, również w kwestii sprzątania. Na naszym stoisku na targach SACROEXPO w Kielcach można było spotkać wielu księży i osób zarządzających parafiami, którzy byli zainteresowani maszynami czyszczącymi i chemią profesjonalną niezbędną do utrzymania porządku w kościołach na wysokim poziomie.
Ze względu na użyte materiały wykończeniowe utrzymanie czystości w kościołach często wymaga profesjonalnego sprzętu. W starszych kościołach najczęściej są kamienne, w większości marmurowe posadzki. Pielęgnacja marmuru, jak wiadomo, do najłatwiejszych nie należy, a nieumiejętne czyszczenie tego materiału może spowodować uszkodzenie drogiej posadzki.
Do częstych błędów należy niewłaściwa konserwacja posadzki, a w szczególności nakładanie kolejnych warstw zabezpieczających bez uprzedniego usunięcia poprzednich warstw. Zbyt duża liczba powłok niestety nie działa na korzyść posadzki. Tym bardziej, kiedy kolejna powłoka jest kładziona na brud, który przeniknął do głębszej warstwy. Należy pamiętać o poprawnym usuwaniu starych powłok.
Do usuwania starych powłok służą strippery. Na przykład Buzil Corridor Power S708, który usuwa powłoki rozpuszczalne w wodzie. Sripper radzi sobie z powłokami zarówno zawierającymi, jak i nie zawierającymi soli metali. Usuwa nie tylko powłoki ochronne, ale również resztki produktów pielęgnacyjnych. Dobrze radzi sobie z usuwaniem kilkuwarstwowych powłok utwardzanych poprzez polerowanie. Ponieważ jest produktem nisko pieniącym, daje możliwość czyszczenia maszynowego.
Po naniesieniu roztworu roboczego na posadzkę należy go pozostawić do zadziałania, a potem usunąć środek chemiczny razem z rozpuszczonymi powłokami za pomocą szorowarki lub maszyny szorująco-zbierającej. Do usuwania powłok służą pady czarne lub brązowe lub szczotka o odpowiedniej twardości. Maszyny szorująco-zbierające od razu same usuwają brudny roztwór. W przypadku pracy szorowarką będziemy jeszcze potrzebować odkurzacza do pracy na sucho / morko. Po usunięciu roztworu posadzkę należy spłukać czystą wodą, którą również należy odessać.
Dopiero tak przygotowaną posadzkę kamienną można zabezpieczyć powłoką Kiehl Thermodur-Diamant. Jest to odporna na ścieranie i zarysowania dyspersja o trójwymiarowej strukturze przeznaczona do odnawiania filmu ochronnego. Charakteryzuje się bardzo dobrą rozlewnością i krótkim czasem schnięcia. Jest również antypoślizgowa. Powłoki należy nakładać płaskim mopem cienką warstwę. Po dokładnym wyschnięciu, najlepiej kolejnego dnia, wierzchnią powłokę należy utwardzić polerując jednotarczową maszyną szybkoobrotową.
Do zabezpieczenia posadzki można też użyć Buzil Corridor Jewel S741. Środek również działa antypoślizgowo, jest odporny na zmywanie i odpiera brud. W przypadku obu preparatów trzeba pamiętać, by nie przesadzić z grubością powłoki, bo w tym przypadku więcej nie oznacza lepiej. Zbyt gruba powłoka nie wyschnie dobrze i może odkształcać przyjmując ślady stóp.
Stare powłoki z kamienia można usunąć również szorowarką z zastosowaniem padów korundowych. To najbardziej agresywne pady, silniejsze od padów brązowych i czarnych, którymi można usuwać powłoki na mokro bez użycia stripperów. Ze względu na domieszkę drobnokrystalicznej, ziarnistej odmiany korundu, szybko i skutecznie usuwa nadmiernie nawarstwione, bardzo twarde powłoki.
Jednak niewłaściwe stosowanie może uszkodzić posadzkę, dlatego ważne jest by operator szorowarki był odpowiednio przeszkolony i miał doświadczenie przy wykonywaniu takich prac. By nie nakładać nowych warstw polimerowych, warto zastosować nową technologię polerowania padami diamentowymi. Dobrze do tego celu nadają się pady diamentowe ciemnobrunatne i purpurowe.
Końcowym etapem pielęgnacji posadzki marmurowej z użyciem chemii procesjonalnej jest krystalizacja z zastosowaniem polerki. Podczas tego procesu wykonywanego na mokro dochodzi do zeszkliwienia wierzchniej warstwy marmuru, to znaczy, że na powierzchni wytwarzają się małe, czyste krzemiany. Dzięki temu posadzka zyskuje twardość i połysk, co zabezpiecza ją przed wchłanianiem wilgoci i brudu.
Krystalizację można wykonać również szorowarką, która ma mniejsze obroty niż polerka. W tym przypadku jednak należy zastosować specjalny kwaśny środek, tak zwany krystalizator.
Jeśli nie możemy lub nie chcemy wykonać krystalizacji, to ostatnim etapem zabezpieczenia posadzki powinna być impregnacja. Do tego służy Impregnat Play, siloksalowy środek , który zabezpiecza porowate i chłonne powierzchnie kamienne. Impregnat głęboko wnika w strukturę powierzchni, nie zmieniając koloru kamienia. Należy go rozprowadzić równomiernie na posadzkę i pozostawić do wyschnięcia na 24 godziny.