Pady czy szczotki – co skuteczniej czyści posadzki?  

Kategorie: Ogólna, Porady     13.02.2018

Pady i szczotki to robocza, wymienna część maszyn czyszczących. Czego lepiej użyć, by w łatwy i szybki sposób przywrócić czystość i połysk posadzkom? Maszyny czyszczące w ofercie Fair Play Plus są sprzedawane ze szczotką i rzepem pada, co mogłoby sugerować, że szczotka jest bardziej uniwersalna. Jednak zarówno zastosowanie szczotki, jak i pada wymaga głębszej analizy i doboru rodzaju i twardości do materiału, z jakiego wykonana jest podłoga.

Zarówno szczotki, jak i pady występują w rożnych rozmiarach podawanych w calach i powinny być dopasowane do parametrów maszyny czyszczącej.

Szczotki

Szczotki czyszczące używane są od bardzo dawna w firmach sprzątających. Nie zużywają się może jak szybko jak pady i wydają się bardziej ekonomiczne, ale są też od padów droższe. Szczotki powinny być dobrze dobrane do rodzaju posadzki. Do prania wykładzin dywanowych służą specjalne szczotki miękkie. Twardymi szczotkami możemy czyścić  twarde powierzchnie, takie jak kamień naturalny nie szlifowany. Są też szczotki tyneksowe   do gruntownego czyszczenia oraz szczotki do polerowania.

Jednak w niektórych przypadkach szczecina szczotki może nie docierać do wgłębień powierzchni i nie jest w stanie idealnie doczyścić podłogi lub nawet zaszkodzić mytej powierzchni. Wtedy szczotki można zastąpić padami dopasowanymi do rodzaju powierzchni.

 

Pady 3M

W ofercie Fair Play Plus znajdą Państwo pady 3M linii PREMIUM, które gwarantują najwyższą jakość czyszczenia i redukują zużycie środków chemicznych nawet o 50%. Pady 3M Eko są tańsze, ale mniej trwałe, więc częściej je trzeba wymieniać.

Zdzieranie powłok i szorowanie

Do zdzierania powłok polimerowych, akrylowych, wosków oraz nagromadzonych przez długotrwałe użytkowanie warstw zanieczyszczeń służą pady czarne i brązowe. Można ich używać na twardych, odpornych na zarysowania podłogach betonowych, posadzkach przemysłowych, czy zabezpieczonych płytkach winylowych. Nie należy ich stosować na posadzkach podatnych na uszkodzenia.

Do zdzierania powłok można też użyć jeszcze bardziej agresywnych padów korundowych z linii HI-PRO.

Szorowanie silnie zabrudzonych niezabezpieczonych podłóg

Zielone pady są najbardziej odpowiednie do szorowania na mokro. Skutecznie czyszczą silnie zabrudzone niezabezpieczone podłogi ceramiczne, linoleum, winyl i marmur. Te pady również przygotowują twarde podłogi do ponownego nałożenia polimeru oraz zdzierają powłoki z podłóg delikatnych, takich jak linoleum lub miękki winyl.

Czyszczenie na mokro niezabezpieczonych podłóg

Niebieskie są w środku skali twardości. Można nimi czyścić na mokro niezabezpieczone podłogi ceramiczne, linoleum, winyl i marmur. Nadają się również do czyszczenia natryskowego podłóg średnio zabrudzonych oraz do zdzierania na sucho delikatnych podłóg, takich jak linoleum. Mogą być również stosowane do mycia lakierowanych posadzek drewnianych o wysokiej klasie odporności na ścieranie. Nie nadają się natomiast do polerowania posadzek zabezpieczonych.

Czyszczenie wilgotnych powierzchni i polerowanie suchych

Czerwonych padów można używać do czyszczenia wilgotnych powierzchni i do polerowania suchych. Skutecznie usuwają zarysowania oraz poprawiają wygląd podłóg. Nadają się do mycia lakierowanych podłóg drewnianych, posadzek na halach sportowych i miękkich wykładzin typu „tarkett”.

Polerowanie powłok podłogowych

Białe są najdelikatniejsze z całej gamy. Nadają się do polerowania podłóg ceramicznych z linoleum, winylu, marmuru oraz lakierowanych podłóg drewnianych. Nadają wysoki i trwały połysk, nie rysują, ani nie uszkadzają zabezpieczonych podłóg.

Pady diamentowe

Pady diamentowe 3M dają efekt krystalizacji bez użycia środków chemicznych. Ciemnobrunatne pady diamentowe czyszczą na mokro oraz przygotowują posadzkę do polerowania padem purpurowym. Przeznaczone są do marmuru, lastryko, winylu, płyt łupkowych i betonu. Purpurowe pady kończą proces renowacji padem ciemnobrunatnym lub samodzielnie czyszczą i polerują.

Pady z melaminy

W naszej ofercie znajdują się również pady z melaminy do doczyszczania powierzchni bez użycia chemii. Dzięki właściwościom pianki błyskawicznie usuwają zanieczyszczenia z gładkich i twardych powierzchni typu gres, terazzo, lastryko, tarkett, linoleum, beton szlifowany itp. Doczyszczanie melaminą wymaga zwiększonej ilości wody i jest kilkukrotnie bardziej wydajne, co znacząco redukuje koszty.

Pady z tekstylne

Pady z tekstylne służą do bonetowania. To specjalistyczne pady do prania wykładzin. Mogą być wykonane  z wełny, sztucznego jedwabiu lub polipropylenu. Pranie wykładzin za pomocą bonetowania zapewnia wysoką wydajność bez dużych nakładów inwestycyjnych.

Bezpieczeństwo

Trwałość pada w głównej mierze zależy od rodzaju mytej powierzchni, od jej obciążenia, czyszczenia pada po użyciu, dopasowania jego twardości do rodzaju posadzki. Ten ostatni czynnik jest również niezmiernie ważny do bezpiecznego wykonania pracy i przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo czyszczonej posadzki. Ważne jest by przy czyszczeniu posadzki zwrócić uwagę na wystające w czyszczonym pomieszczeniu elementy typu śruby, oraz ostre krawędzie ponieważ uszkodzą nam pada, a co za tym idzie uszkodzą posadzkę. Aby nie dopuścić do zniszczenia podłogi warto zasięgnąć opinii doradców handlowych, którzy dobiorą narzędzia do rodzaju podłogi i stopnia jej zabrudzenia.

 

 

Zarówno szczotki, jak i pady występują w rożnych rozmiarach podawanych w calach i powinny być dopasowane do parametrów maszyny czyszczącej.