Odkurzacze przemysłowe – czym się charakteryzują?

Kategorie: Aktualności, Porady     3.01.2019

Odkurzacz to urządzenie elektryczne, którego zadaniem jest czyszczenie brudnych powierzchni poprzez zasysanie sypkich zanieczyszczeń wraz z powietrzem. Jest to popularne urządzenie obecne w większości gospodarstw domowych. W przypadku gdy poziom zanieczyszczeń lub powierzchnia, która wymaga regularnego czyszczenia, jest sporych rozmiarów, należy zaopatrzyć się w odkurzacz wielofunkcyjny, zwany również przemysłowym. Jest to urządzenie często używane przez przedsiębiorstwa, lecz może znaleźć zastosowanie również w zwykłych domach przy czyszczeniu garażu lub warsztatu.

Odkurzacze przemysłowe

Czym charakteryzuje się odkurzacz przemysłowy?

Z uwagi na to, że istnieje szeroki zakres dostępnych modeli takich odkurzaczy, osoby nimi zainteresowane z łatwością mogą dobrać model odpowiedni do ich potrzeb. Warto posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat funkcjonowania odkurzacza przemysłowego oraz jego najistotniejszych parametrów. Pozwoli ona dokonać trafnego wyboru przy zakupie.

Dla osób nie związanych z branżą czystości tego typu odkurzacz różni się od wersji powszechnie używanych w gospodarstwach domowych przede wszystkim swoim wyglądem.  Jest on o wiele wyższy i najczęściej zbudowany w kształcie cylindra. Jednak najbardziej istotne różnice kryją się w jego wnętrzu – inny rodzaj silnika, większa siła ssania, specjalistyczne filtry. Wnętrze jest również obszerniejsze od modeli domowych i pozwala pomieścić zdecydowanie więcej zanieczyszczeń. Z uwagi na swoje gabaryty odkurzacze przemysłowe wyposażone są w wytrzymałe koła pozwalające na swobodne przemieszczanie urządzenia. W przypadku cięższych modeli są to nawet specjalne wózki o solidnej konstrukcji, które jeszcze bardziej ułatwiają przesuwanie ich w czasie pracy i opróżniania zbiornika.

Jakie są rodzaje odkurzaczy przemysłowych?

Odkurzacze przemysłowe są przystosowane do długotrwałej ciągłej pracy. Często są wyposażone w kilka silników działających niezależnie od siebie. Domowe odkurzacze przeznaczone są do pracy na sucho, czyli nie można nimi zbierać wody, tylko kurz i niewielkiej wielkości odpady suche. Zanieczyszczenia gromadzone są wewnątrz worka lub, jeżeli używa się modelu bezworkowego, to umieszczane są one bezpośrednio w pojemniku. Odkurzacze przemysłowe służą do pracy na sucho i mokro, więc mogą również służyć do sprzątania zanieczyszczeń wilgotnych. W przypadku takiego rodzaju brudu, po wessaniu go przez odkurzacz trafia on do zbiornika z wodą, gdzie następuje separacja brudu od powietrza. Wszelkie dodatkowe zanieczyszczenia zostaną powstrzymane przez odpowiedni filtr zainstalowany wewnątrz pojemnika. Tego typu odkurzacze przemysłowe umożliwiają pozbycie się z łatwością błota oraz rozlanej wody. Odkurzacze przemysłowe, które pozwalają radzić sobie jednakowo z zanieczyszczeniami wilgotnymi oraz suchymi o różnej gradacji, są najbardziej popularne wśród przedsiębiorców. Mogą służyć do usuwania pyłów, ale i ciężkich zanieczyszczeń pobudowlanych lub związanych z produkcją przemysłową. Wyposażone są w solidne filtry, które zapobiegają sytuacjom wydostania się jakichkolwiek płynów lub pyłów z pojemnika i uszkodzenia pozostałych części odkurzacza przemysłowego. Właśnie filtry to kolejny istotny czynnik odróżniający odkurzacze domowe od profesjonalnych odkurzaczy przemysłowych. Można również wyróżnić odkurzacze piorące, które, jak sama nazwa wskazuje, są w stanie prać czyszczona powierzchnię. Wyposażone są w dodatkową komorę z czystą wodą wymieszaną z detergentem, która umożliwia ekstrakcyjne pranie dywanów i wykładzin oraz tapicerek. Przed praniem wykładzinę należy odkurzyć na sucho.

Czy szorowarka jest alternatywą dla odkurzacza przemysłowego?

Szorowarki są urządzeniami czyszczącym jednotarczowym bez żadnego odsysania, więc do usunięcia roztworu czyszczącego z brudem jest niezbędny odkurzacz do pracy na sucho-mokro. Czyszczą one posadzki za pomocą swojej okrągłej szczotki szorującej, którą napędza silnik. Pozwalają one w efektywny sposób czyścić zarówno duże, jak i mniejsze powierzchnie niedostępne dla maszyn szorująco-zbierające. Szorowarką wyposażoną w odpowiednią szczotkę do szamponowania, po uprzednim odkurzeniu na sucho, możemy uprać wykładzinę dywanową, a odkurzacz usunie wytworzoną pianę wraz z brudem. W przypadku posadzek twardych szorowarka również sprawdzi się do usuwania brudu, który wniknął w posadzkę, czy zdzierania powłok polimerowych Oczywiście brak możliwości odsysania oznacza, że do osuszenia posadzki jest niezbędny odkurzacz przemysłowy..