Najczęściej stosowane maszyny czyszczące

Kategorie: Aktualności, Ogólna, Porady     6.11.2018

O ile wyczyszczenie jednego czy dwóch pomieszczeń nie jest dużym problemem, o tyle większe powierzchnie wymagają użycia specjalistycznych urządzeń czyszczących. Szorowarki do posadzek, polerki, maszyny szorująco-zbierające, odkurzacze przemysłowe, zamiatarki, których można użyć sklepach, centrach handlowych, na parkingach wielopoziomowych oraz halach produkcyjnych i magazynowych – to właśnie tym wynalazkom będzie poświęcony dzisiejszy artykuł. Zapraszamy do lektury.

 

Maszyny czyszczące Fair Play Plus

 

Szorowarki do posadzek

Szorowarki są mechanicznymi urządzeniami wykorzystywanymi do szybkiego doczyszczania powierzchni podłogowych. Zasada ich działania opiera się na czyszczącym działaniu obracającej się z dużą prędkością okrągłej szczotki szorującej lub pada.

Urządzenia te doskonale sprawdzą się w gruntownym czyszczeniu każdej nawierzchni. Ich niewątpliwymi zaletami są stosunkowo małe gabaryty, łatwość przewożenia, ale wymagają obsługi przez doświadczonego operatora.

Polerki do podłóg

W odróżnieniu od przedstawionej wcześniej szorowarki do posadzek, polerki do podłóg służą do polerowania i konserwacji podłóg o wysokim stopniu połysku. Zasada ich działania opiera się na obracającej się z wysoką prędkością tarczy polerskiej wykonanej z delikatnego, ale wytrzymałego materiału nierysującego podłogi.

Polerki do podłóg doskonale sprawdzą się w przypadku większych powierzchni podłogowych wykonanych z materiałów wymagających polerowania, na przykład po nałożeniu powłok polimerowych. Do niewątpliwych zalet tych urządzeń zaliczyć można wysoką efektywność pracy, łatwość obsługi przez jedną osobę oraz bardzo zadowalający, często niemożliwy do osiągnięcia ręcznie, efekt. Minusami natomiast są stosunkowo wysoka cena i mała uniwersalność.

Jednotarczowa maszyna rotacyjno-orbitalna

Maszyna rotacyjno-orbitalna to urządzenie, które może być wykorzystywane zarówno do szorowania, jak i polerowania powierzchni. W przeciwieństwie do szorowarek jest bardzo łatwa w prowadzeniu i łączy w sobie zalety opisanych wcześniej maszyn.

Maszyny szorująco-zbierające

Maszyny szorująco-zbierające to najbardziej zróżnicowana grupa urządzeń czyszczących. Mogą być pchane lub siodłowe, zasilane przez kabel lub akumulatorowe. Są wyposażone w szczotki lub pady i ssawy, dzięki czemu czyszczą powierzchnię z zastosowaniem roztworu chemii profesjonalnej oraz od razu osuszają podłogę. Mogą być stosowane do bieżącego sprzątania oraz czyszczenia gruntownego.

Odkurzacze przemysłowe

Odkurzacze przemysłowe wykorzystywane są powszechnie do dbania o czystość w zakładach produkcyjnych, halach magazynowych i w sprzątaniu po pracach remontowych i budowlanych. Ich zasada działania nie różni się znacznie od tej znanej z popularnych, domowych odkurzaczy. Inna jest tylko skala.

Odkurzacze przemysłowe od ich domowych odpowiedników różnią się przede wszystkim mocą i siłą ssania, która w ich przypadku jest o wiele większa. Zapewnia to możliwość zbierania zanieczyszczeń o większej gradacji, bez ryzyka spalenia sprzętu. Odkurzacze te mają funkcję pracy na sucho i mokro. Ponadto kolejnymi cechami odróżniającymi te dwa urządzenia są wielkość zbiornika oraz wykorzystane filtry – w wariancie przemysłowym, odkurzacze posiadają zbiorniki o dużej większej objętości, a ich filtry są zaprojektowane do warunków o wiele większego zapylenia. Odkurzacze przemysłowe są przystosowane do długotrwałej, ciągłej pracy nawet do 5-6 godzin. Mogą być też wyposażone w kilka, pracujących niezależnie od siebie silników.

Zamiatarki przemysłowe

Ostatnim urządzeniem, o którym chcielibyśmy wspomnieć, są ręczne lub akumulatorowe zamiatarki przemysłowe. Zasada ich działania jest nieco podobna do odkurzaczy tyle, że w ich przypadku brak jest wykorzystania podciśnienia. Zamiast niego, urządzenia te opierają się na czysto mechanicznym zbieraniu zanieczyszczeń za pomocą specjalnie zaprojektowanych szczotek.

Zamiatarki przemysłowe niewątpliwie nie pozwalają na tak wysoką dokładność co odkurzacze, ale posiadają szereg innych, pozytywnych cech. Głównymi z nich są szybkość pracy, mniejsze zużycie energii oraz znacznie cichsze działanie. Zamiatarki warto użyć przed zastosowaniem szorowarki lub maszyny szorująco-zbierającej, by wsunąć większe zanieczyszczenia i zwiększyć efektywność ostatecznego czyszczenia.

Podsumowując, wybór urządzeń do sprzątania jest ogromny. Każde z nich posiada swoje indywidualne zastosowanie, zalety oraz wady. Wybór właściwego zależy wyłącznie od preferencji i potrzeb zamawiającego.