Mycie okien i fasad szklanych

Kategorie: Ogólna, Porady     26.03.2018

Jednym z istotnych obszarów sprzątania obiektów, jest utrzymanie w czystości szklanych elementów budynków.  W budynkach starszej generacji, chodzi głównie o mycie okien, ale nowoczesne biurowce czy galerie handlowe są już pełne szkła. Żyjemy w epoce szklanych domów, które trzeba jakoś czyścić.

W odpowiedzi na tę potrzebę, powstają wciąż nowe technologie czyszczenia i zabezpieczania powierzchni szklanych przed zabrudzeniami. Wymyślono różnego rodzaju myjki, w tym także parowe. Wymyślono systemy czyszczenia elewacji szklanych wodą demineralizowaną, a ostatnio, także specjalne, oparte o nanotechnologie preparaty do impregnacji szkła, zapobiegające osadzaniu się brudu.

Te nowoczesne technologie są pomocne i znacznie usprawniają mycie okien i fasa szklanych, ale jednak nie są niestety na tyle uniwersalne, aby były skuteczne w każdej sytuacji. Nie zastępują i chyba nigdy nie zastąpią całkowicie tradycyjnych narzędzi i metod czyszczenia.

W codziennej praktyce mamy do czynienia z wielką różnorodnością elementów architektonicznych, w których wykorzystywane jest szkło i prawie tak samo dużą różnorodnością materiałów, z którymi to szkło bezpośrednio graniczy. Fantazja architektów i producentów materiałów budowlanych zadziwia. Bardzo często, przy tworzeniu projektów, czy też już przy produkcji elementów infrastruktury budynku, nie poświęca się wystarczającej uwagi aspektom eksploatacyjnym, przez co mycie okien i fasa szklanych staje się wyzwaniem. W efekcie, powoduje to problemy z doborem technologii i środków czyszczących, tak, aby były one wystarczająco skuteczne, bezpieczne, i jednocześnie odpowiednie, zarówno dla szkła, jak i wszystkich rodzajów powierzchni z nim graniczących.

Jeśli dodamy do tego jaszcze różnorodność zabrudzeń, jakie mogą sią znajdować na tych powierzchniach, to okazuje się, że nie jest łatwo znaleźć uniwersalną i skuteczną technologię czyszczenia elementów szklanych.

Nie ujmując więc niczego nowinkom technologicznym, warto pamiętać o kilku sprawdzonych zasadach, pomocnych przy tradycyjnym myciu okien i przeszkleń.

Nie zaczynaj od mycia szkła – najpierw umyj ramy

Mycie okien i fasad szklanych rozpocznij od czyszczenia powierzchni sąsiadujących ze szkłem, takich jak ramy okienne lub elementy konstrukcyjne przeszklonych balustrad czy ścian szklanych. Kolejność czyszczenia jest tu bardzo istotna, ponieważ zwykle, aby uzyskać dobry efekt, do umycia tych elementów potrzeba użyć innych środków czyszczących, niż te przeznaczone do mycia powierzchni szklanych. Jeśli w końcowym efekcie całe okna mają być czyste i bez smug, to najpierw trzeba dokładnie zmyć z ram okiennych nie tylko kurz, ale także tłuste zabrudzenia i osady mineralne.

Rozpoznaj rodzaj czyszczonej powierzchni i rodzaj zabrudzeń, aby trafnie dobrać środek czyszczący

Dobierając środek czyszczący musimy pamiętać, nie tylko o skutecznym usuwaniu zabrudzeń, ale także o bezpieczeństwie czyszczonej powierzchni. W przypadku mycia okien, warto zastanowić się, z jakiego materiału wykonane są ramy okienne, i jakich środków użyć, aby skutecznie i bezpiecznie je wyczyścić.

Do mycia ram okiennych wykonanych z plastiku lub z różnych materiałów lakierowanych, możemy używać wszelkich środków do codziennego czyszczenia powierzchni wodoodpornych (np. Play, Citro Play, Uniwersal Play).

W przypadku trudnego do usunięcia brudu występującego na tych powierzchniach możemy stosunkowo bezpiecznie stosować środki zasadowe do usuwania tłustych zabrudzeń (np. Grunt Play), a także środki kwaśne do usuwania osadów mineralnych (np. Sani Play). Środki kwaśne powinny być zmyte. Pozostawienie ich na czyszczonej powierzchni może bowiem powodować zmatowienie szkła lub odbarwienie czyszczonego materiału. Należy także pamiętać, że mało odpornym elementem ram okiennych są uszczelki gumowe, które są szczególnie wrażliwe na działanie środków zasadowych. Dlatego, zawsze należy stosować minimalne skuteczne stężenia tych środków i po rozpuszczeniu brudu natychmiast dokładnie umyć powierzchnię czystą wodą.

Problematyczne jest czyszczenie ram okiennych wykonanych z nielakierowanego aluminium i nielakierowanego drewna.

Aluminium jest materiałem bardzo łatwo wchodzącym w reakcję chemiczną zarówno z zasadami, jak i z kwasami. Jednocześnie tego typu ramy okienne zwykle są stare i mocno zabrudzone – nie łatwo poddają się czyszczeniu bezpiecznymi neutralnymi środkami do codziennego czyszczenia powierzchni wodoodpornych.

W przypadku starych ram i silnych zabrudzeń, warto wykonać próbę użycia do czyszczenia, środków zasadowych w niskich stężeniach. Może okazać się, że nie spowodują one zauważalnych przebarwień, a jednocześnie pozwolą gruntownie usunąć zalegający brud, co w efekcie znacznie poprawi estetykę. W przypadku użycia takich środków, po rozpuszczeniu brudu należy niezwłocznie umyć powierzchnię czystą wodą, nie dopuszczając do zaschnięcia roztworu środka myjącego na czyszczonej powierzchni.

Podobne postepowanie można zastosować w przypadku ram z surowego drewna.

Zadbaj o czystość narzędzi

Mycie okien i fasad szklanych oraz wszelkich innych szklanych powierzchni, wymaga dbałości o czystość narzędzi, a szczególnie ścierek używanych przy czyszczeniu. Często zdarza się, że uzyskanie czystej powierzchni bez smug wydaje się wręcz niemożliwe. Przyczyną jest zwykle niewystarczająca czystość ścierek. Ścierki i myjki używane przy myciu szkła powinny być przeznaczone tylko do tego celu i prane oddzielnie.

Szczególne znaczenie ma to w budynkach, gdzie jest dużo stali nierdzewnej, którą czyści się środkami zawierającymi tłuszcz. Ścierki do czyszczenia stali, powinny być traktowane, jako jednorazowe i po pewnym czasie używania wyrzucane. Częstym błędem jest ich pranie, razem z innymi ścierkami i myjkami, co powoduje, że na wszystkie czyszczone powierzchnie nanoszony jest tłuszcz, a to, przy wykonywaniu zadania, jakim jest mycie okien i fasad szklanych wręcz uniemożliwia uzyskanie dobrego efektu.

Do mycia okien i fasad szklanych używaj przeznaczonych do tego celu środków

Do mycia okien i powierzchni szklanych powinny być używane odpowiednie środki czyszczące (np. Glass Play, Buzil Buz Windowmaster, Buzil Profiglass). Są to środki zawierające oprócz detergentów także alkohol lub inną substancję powodującą szybkie odparowywanie, co pozwala uniknąć smug. Zawierają też dodatki ułatwiające zbieranie z powierzchni rozpuszczonego brudu i zapobiegające jego ponownemu osadzaniu.

Zachowanie tych zasad na pewno pozwoli przyspieszyć pracę i uzyskać dobre efekty mycia okien i fasad szklanych.