Mycie podłogi wydaje się być najbardziej banalną rzeczą na świecie, jednak i tu obowiązują zasady, które warto znać, by przyspieszyć i usprawnić pracę. Ważny jest też dobór odpowiedniego sprzętu: mop na stelażu i wiadro z wyciskarką to minimum, a wybór jest duży. Jakie wyposażenie zapewni nam wydajną pracę?
Mycie podłóg
Manualne technologie sprzątania, choć często zastępowane przez użycie maszyn czyszczących, są jednak niezbędne. Mopy płaskie do zamiatania i mycia podłóg są więc niezbędne w każdej firmie sprzątającej. Na rynku mamy duży wybór mopów i odpowiednich do nich stelaży, Są więc mopy sznurkowe, płaskie i dwustronne, mopy płaskie do pracy na sucho – płaskie i nożycowe – i mopy płaskie do zmywania mokro.
Dużym ułatwieniem pracy jest stosowanie wózków serwisowych z wyciskarką. Minimum to wózek dwuwiaderkowy o pojemności całkowitej 2 x 25 l. Niebieskie wiadro jest przeznaczone na czystą wodę z roztworem, a czerwone na brudną wodę, która ścieka z wyciskarki przy odsączaniu mopa. Wiadra są osadzone na mocnym stelażu ze stali chromowanej na kółkach. Rączka stelaża umożliwia przemieszczenie wózka i zawieszenie koszyka na dodatkowe akcesoria do sprzątania.
W naszej ofercie znajdą Państwo również większe wózki, na przykład profesjonalny wózek serwisowy wyposażony w dwa wiadra o pojemności 25 litrów każde, wyciskarkę szczękową, przeznaczona do mopów profesjonalnych, trzy kuwety na niezbędne środki czyszczące, ścierki, czy zmywaki oraz uchwyt na worek na odpady. Wyposażenie znajduje się na solidnym i wytrzymałym stelażu na kółkach. Taki wózek sprawia, że wszystko co potrzebne do sprzątania mamy pod ręką, więc praca jest bardziej wydajna.
Mycie podłogi zawsze powinno być poprzedzone zamiataniem. O ile wydaje się to oczywiste, jeśli na podłodze znajdują się większe zanieczyszczenia – papiery, czy piasek, to w przypadku zwykłego kurzu, często tę czynność się pomija. Niesłusznie, bo dzięki zamiataniu skracamy czas mycia podłogi zwiększamy wydajność sprzątania i oszczędzamy wodę i zużycie chemii profesjonalnej, zmniejszając zabrudzenie roztworu myjącego.
Do zamiatania warto użyć mopa akrylowego lub z mopa mieszanego z akrylu i bawełny, a nie zwykłej miotły, która wznieca kurz. Ten drugi mop jest dobrym rozwiązaniem dla firm, które szukają oszczędności, bo można nim pracować zarówno na sucho, jak i na mokro. W pomieszczeniach mopowanych na sucho zawartość kurzu w powietrzu jest 10 razy niższa niż przy użyciu miotły. 1 gram kurzu zawiera 1,5 miliona bakterii, które mogą być niebezpieczne, szczególnie dla alergików.
Mycie podłogi zaczynamy prowadząc mop wzdłuż krawędzi pomieszczenia. W narożnikach zawsze zbiera się najwięcej kurzu, więc szczególną uwagę należy zwrócić na połączenia podłogi ze ścianą. W następnej kolejności ruchami ósemkowymi mopujemy środkową powierzchnię podłogi.
Stosując system dwuwiaderkowy mop należy często płukać, by oczyścić go z zabrudzeń. Warto wybrać wtedy mop z mocowaniem na klips, który nie wymaga zdejmowania go ze stelaża. Na filmie widać o ile bardziej wydajna jest praca mopem mocowanym na klips w porównaniu z mopem kieszeniowym, który trzeba zdjąć ze stelaża przy każdym płukaniu.
Bardziej wydajny jest system kuwetowy, w którym mop jest używany jednokrotnie w jednym cyklu mycia. Na wózku ustawiane są kuwety z małą ilością roztworu myjącego, w którym nawilża się czysty mop. Po umyciu powierzchni mop zdejmujemy i wkładamy do worka na pranie, a do dalszego mycia bierzemy kolejny mop. Ten system wymaga większej liczby mopów do jednego sprzątania, ale jest bardziej efektywny. Skraca czas pracy i nie dopuszcza do nadmiernego zużycia mopa, przez co rzadziej należy go zastępować nowym. Zapewnia również dużo mniejsze zużycie wody i chemii profesjonalnej do mycia podłóg.
Mopy, w zależności od przeznaczenia wykonywane są z różnych materiałów:
Akryl to w 100% tworzywo sztuczne, które dobrze przyciąga kurz wykorzystując energię statyczną. Z akrylu wykonuje się mopy do pracy na sucho. Są bardziej skuteczne od mioteł, bo nie wzniecają kurzu, więc zamiatanie jest dużo bardziej wydajne.
Bawełna bardzo dobrze chłonie i oddaje wodę, ale po nasączeniu płynem staje się bardzo ciężka. Może też zostawiać włókna na posadzce i jest dość droga.
Bawełna z poliestrem to najczęściej stosowany materiał do produkcji mopów. W odpowiednich proporcjach 70% bawełny i 30 % poliestru łączy chłonność z lekkością.
Mikrowłókno (mikrofibra, mikrofaza) to włókno syntetyczne o bardzo małej średnicy. Mopy z mikrowłókna są lekkie, ale bardzo chłonne. Budowa włókna powoduje, że przyciąga ono brud sięgając w głąb porów posadzki nawet przy użyciu samej wody. Mikrowłókno zmniejsza zużycie środków chemicznych nawet o 90%, zwiększa wydajność o 50%, a czas pracy skraca o 45%. Usuwa bakterie do 99,9%, a przy pracy na sucho zmniejsza emisję substancji pylistych o 50%.
Optymalny dobór sprzętu generuje oszczędności. Nie oznacza to jednak oszczędności na samym sprzęcie. Mopy płaskie do zamiatania i mycia podłóg możemy nabyć w różnych cenach, ale najtańszy mop będzie musiał być częściej wymieniany, bo zwykle jest mniej wytrzymały. Sprzątanie taki mopem może okazać się bardziej pracochłonne i nieefektywne. Oszczędzamy jednorazowo przy zakupie sprzętu, ale wydłuża się czas pracy, więc koszty rosną. Dlatego dobór sprzętu powinien być poprzedzony wnikliwą analizą potrzeb. Na obiektach wyposażonych w jednostkowo droższy sprzęt roczne jego zużycie jest niższe, więc całkowita wartość zakupu narzędzi jest również niższa. Warto poprosić sprzedawcę o dobór takiego sprzętu, który będzie miał najlepszy stosunek wartości do ceny i będzie generował oszczędności w długofalowym rozliczeniu wydatków.