Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Na pewno wizerunek firmy ucierpi, jeśli Klient wchodzący do budynku zostanie przywitany brudną posadzką. Brud i wilgoć są typowe dla okresu zimowego, choć i inne pory roku w naszym klimacie dostarczają nam powodów do nieustannego sprzątania strefy wejściowej budynku.
Poza oczywistymi walorami estetycznymi czystość w budynku ma również bardzo praktyczne przełożenie na bezpieczeństwo naszych Klientów i pracowników, zmniejszając ryzyko niebezpiecznych poślizgnięć na mokrej posadzce i upadków.
Jest jeszcze jeden, bardzo istotny aspekt, który najlepiej przemawia do „kieszeni” właściciela, czy administratora budynku: dbałość o utrzymanie czystości w strefie wejścia znacząco obniża koszt codziennego sprzątania w całym budynku. Chroni też posadzkę przed zniszczeniem, redukując tym samym częstotliwość kosztownych renowacji.
Z badań prowadzonych przez producenta mat wejściowych 3M wynika, że 80% wszystkich zanieczyszczeń znajdujących się w budynku jest przenoszonych z zewnątrz na butach osób wchodzących do obiektu. 100 osób wnosi w ten sposób średnio około 60 gram piasku, a w deszczową pogodę, również 1 litr wody. Dla posadzek szczególnie niebezpieczny jest piasek, który działa jak materiał ścierny. 1500 osób wchodzących do budynku może usunąć z posadzki 42% powłoki polimerowej w promieniu 2 metrów od wejścia. Wnioski nasuwają się same – im lepiej zadbamy o czystość w strefie wejścia dobierając odpowiednie maty, tym mniej czasu i pieniędzy będziemy musieli poświęcić na utrzymanie czystości w całym budynku.
Skuteczny system wycieraczek przewiduje maty wejściowe różnego typu które powinny być rozłożone w kolejnych strefach. Pamiętajmy również o długości każdej ze stref. Czym dłuższa strefa, tym więcej zatrzymamy brudu wnoszonego przez użytkowników obiektu. 1,5 metra maty usunie 37% brudu, 5 metrów – do 71%, a 10 metrów systemu mat wejściowych zredukuje ilość wnoszonych zanieczyszczeń do 90%.
Maty wejściowe pierwszej strefy mają za zadanie zatrzymywanie błota, piasku i śniegu. Powinny mieć taką konstrukcję, by zapewnić jak najwięcej punktów stycznych z podeszwą obuwia. Możemy pomóc naszym wycieraczkom zamiatając dokładnie teren przylegający do budynku. Znacznym ułatwieniem tego procesu będzie zastosowanie zamiatarki.
Maty drugiej strefy zatrzymują zanieczyszczenia, których nie usunęły maty pierwszej strefy oraz częściowo absorbują wilgoć z butów.
Zadaniem maty z trzeciej strefy jest maksymalne usunięcie wody z butów. Ważne jest by maty z tej strefy były wystarczająco długie, pozwoli nam to uniknąć wnoszenia wody do budynku. Przez co zadbamy o bezpieczeństwo nasze, jak również naszych klientów.
Fair Play Plus ma w swojej ofercie maty wejściowe 3M: NomadTM Terra, NomadTM Modular, NomadTM Aqua.
Maty wejściowe Nomad Terra są zaprojektowane w taki sposób, by z łatwością usuwać zanieczyszczenia z obuwia osób wchodzących do budynku. Mogą być instalowane zarówno przed wejściem, na przykład we wgłębieniu pod wycieraczkę, jak i wewnątrz budynku. Dzięki swojej wytrzymałości i strukturze o otwartym splocie, pozwalają usunąć większość zanieczyszczeń wnoszonych na podeszwach obuwia do budynku.
To unikalny i nowoczesny system mat, wykonany ze specjalnego syntetycznego materiału. Opatentowana konstrukcja zapewnia bardzo wysoką zdolność do usuwania zanieczyszczeń i ukrywania ich wewnątrz maty. System składa się z modułów w kształcie kwadratów.
Dzięki swojej strukturze, na którą składają się dwa rodzaje włókien, maty wejściowe Nomad Aqua doskonale usuwają i ukrywają drobne cząsteczki brudu i wilgoci.
Rodzaj maty w zależności od natężenia ruchu:
Małe <500 | Średnie 500-1500 | Duże 1500-5000 | Bardzo Duże 5000< | |
Wewnątrz | Aqua 45 | Aqua 65 | Aqua 85 | Aqua 85* |
Wiatrołap | Terra 6050 | Terra 6050 Terra 8100 Terra 8150 Modular 8900 Modular 8300 |
Terra 8100 Terra 8150 Modular 8900 Modular 8300 |
Terra 9100 |
Na zewnątrz | Terra 6050 | Terra 6050 Terra 8100 |
Terra 8100 Terra 9100 |
Terra 9100 |
* po konsultacji z przedstawicielem handlowym
Nie zawsze można zastosować wszystkie strefy, ale odpowiedni dobór mat pomoże optymalnie usunąć zanieczyszczenia na wejściu do budynku. W takim przypadku, gdy nie możemy położyć maty na zewnątrz, przy dużym natężeniu ruchu możemy zastosować we wiatrołapie lub tuż za drzwiami matę Modular 8300 lub Modular 8900, a następnie Aqua 85. Przed dokonaniem zakupu warto zasięgnąć konsultacji naszego przedstawiciela handlowego, by optymalnie dobrać maty do wymagań obiektu,
Maty wejściowe dbają o czystość w budynku, ale i my powinniśmy dbać o nie, by jak najlepiej spełniały swoje zadanie. Wszystkie maty powinniśmy być systematycznie odkurzanie. Pomóc w tym może nam odkurzacz do pracy na sucho/mokro, np. Ghilbi&Wirbel POWER WD 36.
Okresowe czyszczenie metodą ekstrakcyjną również pomoże nam utrzymać maty w dobrej kondycji przez długi okres użytkowania. Trzeba pamiętać, że temperatura roztworu czyszczącego nie powinna przekraczać 50°C. Przed czyszczeniem mat warto zapoznać się z zaleceniami producenta w tym zakresie, ponieważ w zależności od rodzaju maty, wymagania w tym zakresie mogą być różne.
Do prania mat można użyć jednego z odkurzaczy ekstrakcyjnych, dostępnych w ofercie Fair Play Plus, np. Ghilbi&Wirbel POWER EXTRA 7.
Na przykładzie mat wejściowych bardzo dobrze widać powszechną w branży utrzymania czystości zasadę, że oszczędzanie na jakości, narzędziach, technologii, w ostatecznym rozrachunku bardzo dużo kosztuje. Aby uniknąć konieczności renowacji posadzek, a często nawet ich wymiany, pokrywania kosztów leczenia osób, które upadły lub poślizgnęły się na mokrych podłogach, lepiej zainwestować w dobrej jakości maty, które nie dopuszczą do wniesienia brudu do budynku.