Jak kupować maszyny czyszczące?

Kategorie: Aktualności, Porady     28.05.2018

Decyzje związane z zakupem maszyn czyszczących niewątpliwie nie należą do łatwych. Z jednej strony, taki zakup to spora inwestycja w budżecie firmy, z drugiej zaś, wybór urządzenia, które będzie dobrze dopasowane do potrzeb i spełni oczekiwania nie jest całkiem prosty. Na rynku jest szeroki wybór automatów czyszczących o różnych parametrach technicznych, a wszyscy dostawcy i producenci podkreślają zalety oferowanych przez siebie urządzeń. Czym więc kierować się przy zakupie?

O tym, czy automat czyszczący rzeczywiście okaże się przydatny i jakie powinny być jego parametry, decyduje szereg uwarunkowań, charakterystycznych dla konkretnego obiektu, miejsca i czasu, w którym ma się odbywać sprzątanie.

Pierwsze pytanie, to, czy maszyny czyszczące rzeczywiście są niezbędna]e? Teoretycznie, wszystko, co da się wyczyścić automatem, daje się też posprzątać ręcznie, za pomocą prostych narzędzi, przy użyciu szorowarki jednotarczowej i odkurzacza wodnego, myjką ciśnieniową lub po prostu mopem.

 

 

Istnieje jednak wiele obiektów, gdzie zachodzi konieczność sprzątania dużych obszarów podłogi w krótkim czasie. Są to np. wielkopowierzchniowe sklepy, galerie handlowe, magazyny czy dworce. Tam sprzątanie ręczne nie wchodzi w rachubę. Do obsługi takich obiektów potrzeba kilku lub nawet kilkunastu maszyn o dużej wydajności, i zastąpienie ich ręcznym sprzętem i zwiększoną liczbą pracowników ze względów technicznych i organizacyjnych jest po prostu niemożliwe. Zresztą, w przypadku takich obiektów usługobiorcy bardzo ściśle określają swoje wymogi dotyczące maszyn, jakie musi zapewnić firma sprzątająca. Zwykle też, takie obiekty są obsługiwane przez największe firmy sprzątające, które mają duże doświadczenie w zakupach urządzeń czyszczących.

Często jednak zdarza się, że właściciel mniejszej firmy sprzątającej zastanawia się nad zakupem maszyny z myślą o poszerzeniu swojej działalności o nowy kontrakt, lub o podniesieniu jakości i wydajności pracy w obsługiwanych już obiektach.

 

 

Zakup prostego sprzętu ręcznego, to znacznie mniejszy wydatek niż inwestycja w maszyny sprzątające, jednak, podejmując decyzję dotyczącą dłuższego okresu i kierunku rozwoju firmy, warto pamiętać, że brak maszyn oznacza nie tylko gorszą z reguły jakość sprzątania, ale przede wszystkim istotne obniżenie wydajności pracy, a co za tym idzie, zwiększone nakłady na robociznę. Na dodatek, są to nakłady, których wielkość w czasie nie jest do końca przewidywalna, za sprawą częstych zmian w przepisach prawa i na rynku pracy, co dało się już boleśnie odczuć wielu firmom sprzątającym.

Ponadto, trudno wyobrazić sobie konkurowanie na rynku usług bez odpowiedniego sprzętu i technologii zapewniającej wymagany przez klientów poziom czystości.

W przypadku małych firm, o niewielkim portfolio klientów, przy decyzji o zakupie, istotne znaczenie ma również czas trwania kontraktu w odniesieniu do przewidywanego czasu amortyzacji potrzebnych urządzeń. Jeśli umowa z usługobiorcą jest krótkoterminowa, trzeba zastanowić się, w jaki sposób maszyna będzie wykorzystywana po jej zakończeniu. Czy firma ma możliwość dalszego jej eksploatowania w innym obiekcie, czy też zakończenie kontraktu będzie oznaczało konieczność pozbycia się używanego sprzętu.

Kupując maszynę trzeba dokładnie przeanalizować oferty oraz szczegółowo zapoznać się z budową i parametrami oferowanych urządzeń. Oczywiście, nie należy tego robić tylko na podstawie katalogów handlowych.

 

 

Najlepiej zaprosić dostawcę do zaprezentowania maszyny bezpośrednio w obiekcie, bo to, pozwala sprawdzić ją w miejscu, w którym będzie pracowała. Optymalnie dobrane urządzenie, musi mieć parametry dostosowane do potrzeb eksploatacyjnych. Jak zawsze, diabeł tkwi w szczegółach, dlatego pomocne jest, jeśli warunki pracy maszyny oceni osoba doświadczona w doborze sprzętu. Warto współpracować z dostawcami, którzy oprócz kontaktu z handlowcami oferują także pomoc technologów utrzymania czystości.

Aby podjąć właściwą decyzję trzeba wziąć pod uwagę szereg elementów, choćby takich, jak bariery architektoniczne, dostępność sprzątanej powierzchni, dostępność gniazd elektrycznych lub ich brak, czas przeznaczony na sprzątanie, wymagana częstotliwość mycia, rodzaj podłogi, dostęp do wody i kanalizacji a nawet możliwość nadzorowania i szkolenia pracowników obsługujących sprzęt.

Te, i wiele innych czynników mają decydujące znaczenie dla określenia potrzebnej wielkości i wydajności, rodzaju zasilania czy też stopnia odporności na uszkodzenia mechaniczne i błędy eksploatacyjne.

Na koniec, kiedy rodzaj urządzenia zostanie wybrany, dobrze jest sprawdzić, jakie warunki gwarancji i serwisu oferuje sprzedawca, aby w przyszłości zminimalizować skutki ewentualnych awarii i zapewnić ciągłość realizacji usług.