Doczyszczanie obiektów po budowie

Kategorie: Aktualności, Porady     26.04.2018

Doczyszczanie obiektów po budowie, to duże wyzwanie, nawet dla doświadczonych ekip sprzątających. Im większy obiekt, tym większy poziom trudności. Przy doczyszczaniu po budowie trzeba pokonać szereg problemów logistycznych i organizacyjnych, jak choćby brak pomieszczeń socjalnych, brak możliwości zabezpieczenia sprzętu czy ograniczony dostęp do wody i prądu. Także zaplanowanie zadań i organizacja pracy pracowników sprzątających nastręcza szereg trudności z uwagi na ograniczony dostęp do wielu powierzchni i konieczność dostosowywania organizacji sprzątania do pracy ekip budowlanych.

Niezmiernie rzadko zdarza się, aby inwestorzy i wykonawcy prac budowlanych uwzględniali w planie budowy czas na czyszczenie obiektu. Zwykle, sprzątanie odbywa się jeszcze w trakcie pracy budowlańców, którzy wciąż usuwają niezliczone usterki, niwecząc efekty sprzątania. Te same prace muszą być wykonywane wielokrotnie, i trzeba to koniecznie wziąć pod uwagę już na etapie kalkulacji usługi.

Doczyszczanie obiektów po budowie oznacza konieczność poradzenia sobie z pyłem budowlanym. Warto przy tym pamiętać, że w pierwszym etapie sprzątania, kiedy trzeba usuwać znaczne ilości pyłu, nie należy używać do tego celu zwykłych odkurzaczy, przeznaczonych do usuwania standardowych, codziennych zabrudzeń. Takie odkurzacze łatwo ulegają awariom w zetknięciu z pyłem, ponieważ nie posiadają odpowiednich filtrów chroniących turbinę silnika.

Odkurzacze przemysłowe

Do usuwania zabrudzeń po budowlanych przeznaczone są odkurzacze przemysłowe, których konstrukcja pozwala bezpiecznie usuwać pył, bez ryzyka awarii sprzętu. Odkurzacze przemysłowe są wyposażone w filtry nylonowe, które należy dodatkowo dokupić i wymieniać w miarę jego zużycia. To pozwala skutecznie usuwać zabrudzenia bez ryzyka uszkodzenia silnika odkurzacza. Co ważne, taka konstrukcja pozwala uniknąć przegrzania silnika, co znacznie wydłuża czas pracy odkurzacza.

POWER WD 50 P/PD/I

Odkurzacz do pracy na sucho/mokro POWER WD-50 Odkurzacze do pracy na sucho/mokro z mocnym i bardzo wydajnym silnikiem nowej generacji. Doskonały przepływ powietrza oraz siła ssąca. Wersja PD jest wyposażona w specjalny wąż ułatwiający opróżnianie pojemnika z płynów. Posiada filtr wylotu powietrza. Odkurzacz zamontowany na specjalnej ramie z kołami, która amortyzuje wstrząsy. Filtry (nylonowy, kartridż standardowy, kartridż HEPA) są dostępne dodatkowo.

Odkurzacze do pracy na sucho-mokro Power WD 50 PD / I

POWER WD 80.2 P / I /P TPT / I TPT

Odkurzacze do pracy na sucho-mokro POWER WD-80.2 Największy z odkurzaczy linii POWER WD, przeznaczony do pracy na sucho/mokro. Posiada dwa mocne silniki nowej generacji, które mogą być oddzielnie włączane. Wersja I wyposażona w zbiornik ze stali nierdzewnej. Odkurzacz charakteryzuje się niską wagą, kompaktowymi rozmiarami i wysoką jakością wykonania.  Posiada filtr wylotu powietrza. TPT: wersja wyposażona w specjalny system ułatwiający opróżnianie pojemnika. Odkurzacz zamontowany na wózku z wytrzymałego tworzywa sztucznego, odpornego na wstrząsy. Filtry (nylonowy, kartridż), adapter worków foliowych, worki papierowe są dostępne dodatkowo.

Odkurzacze do pracy na sucho-mokro Power WD 80.2 P / I

Odkurzacze do pracy na sucho-mokro Power WD 80.2 P TPT / I TPT

GHIBLI AS 400 P / PD/ IK

Odkurzacze do pracy na sucho-mokro AS-400 Odkurzacz do pracy na sucho/mokro na podstawie z kółkami Duża pojemność i idealnie dobrana moc. Wersja PD wyposażona jest w wąż odpływowy ułatwiający opróżnianie zbiornika. Wersja IK jest wyposażona w pojemnik ze stali nierdzewnej i ochronę antystatyczną.

Odkurzacze do pracy na sucho-mokro Ghibli AS 400 P / PD/ IK

GHIBLI AS 600 P CBN / IK CBN/ IK CBM

Odkurzacze do pracy na sucho-mokro AS-600 Odkurzacz do pracy na sucho/mokro cechujący się wysoką jakością wykonania, umieszczony na wózku. Wyposażony w duży zbiornik ze stali nierdzewnej i ochronę antystatyczną oraz trzy silniki mogące pracować oddzielnie lub jednocześnie. Istnieje możliwość użycia akcesoriów Ø 90. Wersja IK CBM wyposażona jest w nowy wózek metalowy. Można zamontować standardowy filtr lub filtr kartridżowy HEPA.

Odkurzacze do pracy na sucho-mokro Ghibli AS 400 P / PD/ IK

Doczyszczanie obiektów po budowie, to także najlepszy czas na impregnowanie i zabezpieczanie powierzchni, które tego wymagają. Szczególną uwagę warto tu poświęcić powierzchniom posadzek, zwłaszcza tym, wykonanym z gresu, niektórych, rodzajów kamienia naturalnego, betonu czy innych porowatych i nasiąkliwych materiałów.

Impregnacja posadzki

Sam zabieg impregnacji jest prosty. Polega na rozprowadzeniu impregnatu na posadzce np. za pomocą mopa, zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Jednak, należy pamiętać, że środki do trwałej impregnacji, po wyschnięciu są nieusuwalne chemicznie.

To oznacza, że powierzchnia, która poddajemy impregnacji musi być idealnie czysta, wypłukana ze środków chemicznych i sucha. Jeśli w mikroporach powierzchni znajdą się jakiekolwiek zanieczyszczenia, to impregnat, wsiąkając w pory i zastygając, utrwali je i spowoduje, że staną się nieusuwalne.

Decydując się na trwałą impregnację, trzeba także mieć pewność, że powierzchnia, którą zamierzamy zaimpregnować jest chłonna i porowata. Czasami np. trudno rozróżnić wzrokowo, porowaty gres od gresu szkliwionego czy terakoty. Impregnat przeznaczony do trwałego zabezpieczenia powinien wsiąknąć w pory powierzchni, zastygnąć i tam pozostać. Położenie impregnatu na powierzchnie pozbawioną porów będzie miało fatalne skutki. W krótkim czasie, preparat zacznie się miejscowo odklejać tworząc brzydką, łuszczącą się powierzchnię. Jednocześnie, jego duża odporność chemiczna i znaczna mechaniczna, nie pozwoli na jego łatwe usunięcie.

Pamiętając o wymogach związanych z impregnacją, na pewno warto rozważyć jej zastosowanie, ponieważ trwałe zaimpregnowanie posadzki przed jej oddaniem do użytkowania znacznie upraszcza utrzymanie czystości i zmniejsza koszty eksploatacji przez kolejne lata. Wtedy doczyszczanie obiektów po budowie można uznać za zakończone.