Do jakiego podłoża warto stosować szorowarki?

Kategorie: Aktualności, Porady     14.11.2018

Szorowarka to profesjonalne urządzenie do czyszczenia, prania, krystalizacji i pielęgnacji podłóg. Aby była w pełni efektywna i zapewniła 100% satysfakcji z jej użytkowania, należy dobrać odpowiedni rodzaj osprzętu do rodzaju czyszczonej nawierzchni.

 

Zastosowanie

Urządzenie to jest niezbędne do prawidłowego utrzymania czystości nawet w wielkogabarytowych obiektach typu: galeria handlowa, biurowiec czy lotnisko. Zastosowanie szorowarki utrzyma nam łazienki w  galerii, biurowcu, czy na lotnisku w nieskazitelnej czystości, w biurowcu wypierzemy również wykładziny. Szorowarka niezbędna jest również do zdzierania powłok polimerowych, czy akrylowych.

Małe szorowarki tak jak Ghibli&Wirbel SB 133 świetnie sprawdzą się do czyszczenia stopni schodów na klatkach schodowych, czy schodów wejściowych do biurowca.

Zastosowanie szorowarki jest naprawdę ogromne i ciężko jest wymienić wszystkie przykłady. Wspomnijmy tylko że nadają się świetnie również do olejowania, czy polerowania powierzchni drewnianych. A specjalistyczna szorowarka taka jak rotacyjno-orbitalna Ghibli&Wirbel O 143 U 13, nawet do polerowania.

Rodzaje szorowarek

Wyróżnia się wiele modeli szorowarek, jednakże należy wskazać również kilka podstawowych różnic tego urządzenia.

  • Głowica czyszcząca, do której mocuje się szczotkę lub rzep pada (padholder) – są różne rozwiązania mocowania tych elementów.
  • Obroty i moc silnika, które wpływają na szybkość i wydajność pracy.
  • Ciężar samej szorowarki – dzięki niemu dostosujemy urządzenie do każdej powierzchni.
  • Wielkość zbiornika na roztwór lub środek chemiczny.
  • Cały osprzęt, czyli szczotki lub pady czyszczące.

Szczota czy pad?

Pady maszynowe do bieżącego i codziennego czyszczenia to idealne rozwiązanie w przypadku powierzchni, które są myte często, ponieważ nie zedrą warstwy ochronnej z podłogi i nie porysują jej. Pady do czyszczenia gruntownego sprawdzą się doskonale, gdy chcemy zedrzeć z czyszczonej powierzchni stare i zniszczone warstwy polimerowe oraz nałożyć nowe. Działają zdecydowanie bardziej agresywnie. Oprócz tego na rynku dostępne są również pady do wykańczania i pielęgnacji podłoża – są delikatne i przeznaczone do polerowania. Warto zauważyć, że ważny jest również dobór odpowiedniej twardości pada. Im ciemniejszy kolor oznaczenia pada, tym twardszy będzie wybrany przez nas krążek. Pady czarne i brązowe będą bardzo agresywne dla czyszczonej powierzchni – nadają się do twardych powierzchni. Natomiast pady zielone, niebieskie i ewentualnie czerwone, sprawdzą się do bieżącego czyszczenia zabrudzeń. Ciekawostką są również pady ręczne do czyszczenia krawędzi, kantów i rogów posadzek.

Zaletą szczotek jest zdecydowanie mniejszy stopień zużywania, niż ma to miejsce w przypadku użycia pada. Ich wadą jest to, że ze względu na swoją strukturę trudniej docierają do zakamarków.

Zarówno szczotki, jak i pady występują w rożnych rozmiarach podawanych w calach i powinny być dopasowane do parametrów maszyny czyszczącej.

Dobieranie padów i szczotek według technologii

Jeśli właściwie dobierzemy elementy dodatkowe do naszego urządzenia, otrzymamy uniwersalny sprzęt czyszczący. I tak na przykład:

  • Szorowarka wyposażona w zbiornik na detergent i twardą szczotkę sprawdzi się do czyszczenia podłóg twardych, oraz do czyszczenia fug.
  • Szorowarka wyposażona w zbiornik na detergent i rzep pada z padem czyszczącym pozwoli nam doczyścić twarde podłogi jak również  kostkę brukową. Będzie doskonała także do zdzierania polimerów.
  • Szorowarka wyposażona w zbiornik na detergent typu wytwornica piany i miękką szczotkę, to idealne rozwiązanie do czyszczenia dywanów i wykładzin.

Odpowiedni sprzęt czyszczący to podstawa. Szorowarka jest na tyle funkcjonalnym urządzeniem, że sprawdzi się niemal na każdej powierzchni i w każdych warunkach. Warto posiadać również odkurzacz przemysłowy do pracy na mokro, który dokładnie osuszy powierzchnię z roztworu detergentu wraz z usuniętym brudem, Szorowarka w  łatwy i szybki sposób pozwoli nam cieszyć się czystością na dłużej, przy minimalnej sile, jaka jest potrzebna do jej obsługi i stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym.

 

Ghibli&Wirbel szorowarka i odkurzacz do pracy na mokro