Czyszczenie powierzchni granitowych po fontannach miejskich i prywatnych

Kategorie: Ogólna     2.11.2021

Czyszczenie powierzchni granitowych po fontannach

Fontanny są ozdobą miejskich placów, parków oraz prywatnych ogrodów. Tryskająca  lub leniwie spływająca woda daje ochłodę w upalne dni, nawilża powietrze, a dźwięki fontanny relaksują i sprzyjają odpoczynkowi. Jednak z nadejściem jesieni fontanny muszą być wyłączone, a po usunięciu wody naszym oczom ukazuje się mniej okazały widok. Co zrobić, by przed kolejnym sezonem przywrócić im blask? Skorzystaj w promocji na zestaw szorowarka + odkurzacz * i przygotuj fontannę na kolejny sezon.

Fontanny najczęściej wykonane są z płyt granitowych (matowych i o wysokim połysku) lub płyt łupkowo-granitowych (matowych). Obydwa rodzaje kamienia naturalnego są odporne na działanie warunków atmosferycznych. Niestety są mniej odporne na osadzający się kamień z wody, czy też glony namnażające się w wodzie w wyniku działania wysokich temperatur. W czasie działania fontanny kamień wygląda błyszcząco i czysto. Niestety po wyłączeniu wody okazuje się że nasza posadzka stała sią, szara, matowa, a niekiedy pokryta zielonym nalotem.

Granit to jeden z najpiękniejszych i najtwardszych kamieni na świecie Powstał z kwarcu, skalenia potasowego, plagioklazu oraz biotytu. Jest skałą głębinową o krystalicznej budowie i kwaśnym odczynie. Gruntowne czyszczenie kamienia przy fontannach, w szczególności granitu, wymaga użycia odpowiednich środków chemicznych i dobranie właściwej szczotki lub pada czyszczącego do maszyny czyszczącej.

Do szybkiego wyczyszczenia powierzchni widocznej na zdjęciach przyda się szorowarka Ghibli&Wirbel SB 143 L 13 lub maszyna rotacyjno-orbitalna O 143 U 13 i odkurzacz sucho-mokro Power WD 36 oraz pad czyszczący 3M niebieski, najlepiej z wyższej półki zwany inaczej Premium.

W większości przypadków granit jest odporny na działanie kwasów organicznych, ale dla pewności przed rozpoczęciem czyszczenia należy zrobić próbę odporności kamienia na planowany do użycia środek chemiczny. Do gruntownego wyczyszczenia fontanny po całym sezonie zalecamy bardzo wydajny koncentrat do mycia i doczyszczania powierzchni odpornych na kwasy o nazwie Acid Play. Do czyszczenia średnich zabrudzeń wystarczy roztwór o stężeniu 1% (100ml na 10 litrów wody), a w przypadku bardziej opornego osadu i zabrudzeń można użyć większego stężenia do 10% roztworu (1000 ml na 10 litrów wody).

Po wyczyszczeniu kamienia szorowarką roztwór roboczy z rozpuszczonym brudem i osadem należy usunąć odkurzaczem do pracy na mokro. W tym przypadku użyty został Power WD 36 I (Inox). Odkurzacze do pracy na sucho i mokro występują w naszej ofercie w dwóch wersjach – ze zbiornikiem ze stali nierdzewnej lub wykonanym z trwałego tworzywa ABS.

Każdy kamień jest inny i wymaga indywidualnego podejścia, stąd bardzo ważny jest dobór odpowiedniej technologii. Jeśli nie macie Państwo pewności, jakich produktów i urządzeń użyć do czyszczenia i konserwacji fontanny, wystarczy zapytać specjalisty. Technolodzy w firmie Fair Play Plus doradzą jak wybrać najlepsze rozwiązanie. Zapraszamy do kontaktu: tel 690 010 158, e-mail: [email protected].

Do końca kwietnia 2022 roku na hasło FONTANNA udzielamy rabatu 10% na zestaw szorowarka + odkurzacz do pracy na sucho i mokro.
* Promocją objęte są wszystkie szorowarki i odkurzacze do pracy na sucho i mokro w ofercie Fair Play Plus.